Aktualności

Prof. Szuster-Ciesielska: przejście SARS-CoV-2 w kierunku wirusa sezonowego może potrwać nawet 10 lat (wywiad)
28.01.2022
Przejście SARS-CoV-2 w kierunku wirusa sezonowego, powodującego objawy grypopodobne potrwa około 10 lat, a być może nawet dłużej – powiedziała PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jej zdaniem Omikron nie będzie ostatnim wariantem tego patogenu.
Prof. Szczeklik: dawka przypominająca powinna być niezbędnym dopełnieniem szczepienia przeciwko COVID-19
21.01.2022
Dawka przypominająca (booster) powinna być zaliczana jako niezbędne dopełnienie szczepienia przeciwko COVID-19. Kto tylko może powinien ją przyjąć – przekonuje prof. Wojciech Szczeklik, który jest kierownikiem Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie.
Prof. Anna Czyż: skuteczność szczepień wśród pacjentów po przeszczepie szpiku wynosi 90 proc.
18.01.2022
Po zbadaniu stu zaszczepionych pacjentów po przeszczepie szpiku okazało się, że skuteczność szczepień wśród tej grupy chorych jest podobna jak w zdrowej populacji i wynosi około 90 proc. Nie stwierdzono też ciężkich reakcji na szczepionkę – dodała prof. Anna Czyż.
Prof. Szczeklik: szczepienie zmniejsza śmiertelność 9 razy po pełnym zaszczepieniu i 48 razy po dawce przypominającej
18.01.2022
Szczepienie przeciwko COVID-19 zmniejsza śmiertelność 9 razy po pełnym zaszczepieniu i 48 razy po dawce przypominającej w porównaniu do osób niezaszczepionych – przekonuje prof. Wojciech Szczeklik z Krakowa.
Dr Okarska-Napierała: w sprawie szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 zaufajmy matematyce (wywiad)
13.01.2022
3
W sprawie szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 zaufajmy matematyce i liczbom - powiedziała PAP dr Magdalena Okarska-Napierała. Pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wskazała, że rozumie obawy każdego rodzica, ale fakty przemawiają za szczepieniem.
Od 12 lutego będzie można składać wnioski do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych
13.01.2022
Ustawa powołująca Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych została opublikowana w środę w Dzienniku Ustaw; wejdzie w życie 27 stycznia. Zgodnie z przepisami wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego będzie można składać od 12 lutego 2022 r.
RCL: obowiązek szczepień dla personelu medycznego i studentów medycyny
23.12.2021
2
Osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19 - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego stanu epidemii. Opublikowano go w czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Minister zdrowia: w tym lub następnym tygodniu rozporządzenie o obowiązku szczepień dla medyków
20.12.2021
1
W tym lub następnym tygodniu będę chciał wydać rozporządzenie dotyczące obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla personelu medycznego - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że samorządy lekarskie i pielęgniarskie opowiadają się za takim obowiązkiem.

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi