Czy szczepienie przypominające przeciwko krztuścowi można wykonać w każdym wieku? – wyniki badania klinicznego IV fazy

Czy wprowadzenie dodatkowych szczepień przypominających w różnych populacjach wiekowych, w tym u dzieci szkolnych, nastolatków oraz młodych i starszych dorosłych jest skuteczną interwencją zapobiegającą rozprzestrzenianiu się krztuśca?

Skuteczność i bezpieczeństwo sześciowalentnej, w pełni płynnej szczepionki Hexacima u niemowląt eksponowanych na wirus HIV

Obserwacje kliniczne wskazują, że niemowlęta, które były narażone na kontakt z ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV), bez względu na to, czy podczas kontaktu zostały zakażone czy nie, mają zwiększone ryzyko zakażeń, którym można zapobiegać drogą szczepień.

Czynniki ryzyka zgonu z powodu krztuśca o ciężkim przebiegu u niemowląt

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że rocznie na świecie dochodzi do ok. 150 tysięcy zakażeń Bordetella pertussis i nawet 90 tysięcy zgonów (dane odpowiednio z lat 2018 i 2008), przy czym ponad 60% zakażeń dotyczy dzieci, które nie ukończyły 5 miesiąca życia.

Skuteczność szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi – systematyczny przegląd piśmiennictwa

Epidemie krztuśca, wysoce zakaźnej choroby dróg oddechowych wywołanej zakażeniem Bordetella pertussis, obserwowane są cyklicznie co 3-5 lat. Choroba występuje na całym świecie i pomimo prowadzonego od wielu lat, szeroko rozpowszechnionego programu szczepień nie daje się kontrolować. W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się zwiększenie zapadalności na krztusiec pomimo wysokiego poziomu wyszczepienia populacji.

Czego nauczyliśmy się w ciągu 100 lat szczepienia przeciwko krztuścowi?

Po wielu latach frustracji i niepowodzeń, w 1906 roku Jules Bordet i jego szwagier Octave Gengou w laboratorium Instytutu Pasteura w Brukseli wyhodowali bakterie wywołujące krztusiec w sztucznej pożywce hodowlanej zawierającej krew.

Oni pamiętają jeszcze świat bez szczepień

Lekarze z długim stażem zawodowym opowiadają w trakcie filmu o czasach, zanim szczepienia stały się obowiązkowe...

Czy można zaszczepić dziecko np. przeciwko gruźlicy czy krztuścowi w starszym wieku niż wskazany w programie szczepień?

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, wyjaśnia dlaczego szczepimy już bardzo małe dzieci.

Szczepienie przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży

Prof. Jacek Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, tłumaczy jakie szczepienia są zalecane kobietom w ciąży.

Zapobieganie krztuścowi – od badań klinicznych do rutynowej praktyki

Prowadzone od lat 40. ubiegłego wieku szczepienia przeciwko krztuścowi doprowadziły do znacznego zmniejszenia zapadalności na tę chorobę, choć nie umożliwiły jej eradykacji. Ta spektakularna zmiana była możliwa dzięki znacznemu zwiększeniu wyszczepialności w ostatnich dziesięcioleciach i wprowadzeniu nowych szczepionek acellularnych, które bez względu na liczbę antygenów (1-, 2-, 3- i 5-składnikowe) są bardzo skuteczne w ograniczaniu liczby zachorowań.

Krztusiec – choroba, o której nie możemy zapomnieć

Nie oznacza to jednak, że walkę z krztuścem można uznać za wygraną.