Aktualności

WHO zatwierdziła szczepionkę na małpią ospę firmy Bavarian Nordic
16.09.2024
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła w piątek szczepionkę na małpią ospę firmy Bavarian Nordic i uznała, że preparat ten jest bezpieczny oraz skuteczny. Jak oznajmił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, jest to istotny krok w walce z tą chorobą.
WHO uruchomiła program walki z epidemią małpiej ospy
27.08.2024
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uruchomiła w poniedziałek sześciomiesięczny program walki z epidemią małpiej ospy (mpox). Oceniła przy tym, że ogniska choroby w krajach afrykańskich mogą zostać skutecznie opanowane.
UE/ KE gotowa wysyłać kolejne szczepionki przeciw mpox do krajów Afryki
22.08.2024
Komisja Europejska jest gotowa wysyłać kolejne szczepionki przeciw mpox do krajów afrykańskich, zmagających się z chorobą, jeśli będzie taka potrzeba. Podkreśla, że choć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby w UE jest „niskie”, to jest przygotowana do działania.
WHO: wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii
31.07.2024
Dobrym wskaźnikiem wyszczepialności dzieci jest poziom zaszczepienia trzema dawkami preparatu trójskładnikowego przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.
ONZ: Około 14,5 mln dzieci nie zostało zaszczepionych z powodu wojen
16.07.2024
Zasięg szczepień na świecie nie wrócił jeszcze do poziomu z 2019 r., ostatniego przed pandemią COVID-19, która zakłóciła programy prewencji chorób.
Rekordowe zachorowania na krztusiec w Czechach
15.04.2024
Media zwróciły uwagę, że razem ze wzrostem zachorowań na krztusiec wzrasta zainteresowanie szczepieniami.
Start rutynowych szczepień antymalarycznych
23.01.2024
Kamerun rozpoczął pierwszy na świecie rutynowy program szczepień przeciw malarii. Bezpłatną szczepionkę dostaną sześciomiesięczne i młodsze dzieci w 42 najbardziej dotkniętych malarią okręgach.
Szerzy się najłagodniejszy Covid-19
19.01.2024
Wariant JN.1, który obecnie dominuje na świecie to najłagodniej przebiegająca z dotychczasowych odmian Covid-19. Tymczasem chińscy naukowcy poinformowali, że uzyskali wariant zabijający 100 proc. zakażonych nim myszy o genomie zbliżonym do ludzkiego.

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi