Aktualności

Wzrosty zakażeń wirusem SARS-CoV-2
13.09.2023
Według danych statystycznych widać już wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Trudno przewidzieć, kiedy będzie szczyt jesiennej fali COVID-19, ale najprawdopodobniej nałoży się on na infekcje spowodowane innymi wirusami, w tym grypy – uważa wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Projekt wzoru Międzynarodowej Książeczki Szczepień
08.09.2023
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczący m.in. wzoru Międzynarodowej Książeczki Szczepień.
Szczepienia przeciwko grypie od października do stycznia
07.09.2023
Przeciwko grypie nie trzeba się szczepić już we wrześniu. Najlepiej jest to zrobić w okresie od października do stycznia - twierdzi prof. Adam Antczak.
Szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom
01.09.2023
1
Zmiany na liście bezpłatnych leków spowodowały, że mamy obecnie jeden z najlepszych systemów finansowania szczepień przeciwko grypie i pneumokokom - twierdzą eksperci.
Projekt rozporządzenia MZ w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych
30.08.2023
Na stronach rządowych został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Regulacja stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja tego roku.
Nowe patogeny
28.08.2023
Zmiana klimatu i pogorszenie środowiska powodują, że będą się pojawiały nowe patogeny - stwierdziła kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
Eris, subwariant omikronu, najprawdopodobniej jest w Polsce
27.08.2023
Nowy subwariant omikronu EG.5.1 najprawdopodobniej jest obecny również w Polsce. Typowe objawy chorobowe to m.in. chrypka, ból mięśni, katar, zmieniony smak i węch. WHO zapewnia, że nie ma obecnie dowodów na cięższy przebieg infekcji.
Szczepienia przeciw grypie – przygotowanie do nowego sezonu epidemiologicznego
21.08.2023
Grypa w Polsce pozostaje nadal groźna. Na grypę rocznie może chorować około 4-5 milionów Polaków.
21.08.2023

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi