Aktualności
Gruźlica zajmuje pierwsze miejsce wśród zakaźnych przyczyn zgonów ludzi na świecie. Rocznie z jej powodu umiera ponad 1 mln osób – przypominają eksperci. W Polsce wciąż mamy za dużo przypadków gruźlicy, w tym tzw. wielolekoopornej, dlatego konieczne są działania systemowe w walce z tą chorobą – oceniają.
25.03.2025
Egzekwowanie szczepień obowiązkowych dzieci jest trudne i żmudne – oceniła zastępca warmińsko-mazurskiego państwowego inspektora sanitarnego Agnieszka Wabik. Dodała, że nakładanie grzywien nie przekonuje rodziców, więc najważniejsze jest odwoływanie się do rozsądku.
24.03.2025
1
Z powodu stylu życia i braku szczepień przypominających wśród dorosłych pęka klosz bezpieczeństwa epidemiologicznego – powiedział naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Jarosław Drobnik. Zalecił, by ponawiać szczepienia.
20.03.2025
3
– Zainteresowanie błonicą w internecie w minionym tygodniu było większe niż wyborami prezydenckimi – powiedział w środę PAP przewodniczący Europejskiego Kolektywu Analitycznego Res Futura Michał Fedorowicz. Dodał, że w dyskusji w sieci na temat tej choroby dominują komentarze antyszczepionkowców.
20.03.2025
Kontrola kart szczepień wszystkich dzieci w Polsce może rozpocząć się na początku kwietnia – poinformował we wtorek główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Wcześniejszy start przeglądu uniemożliwił sanepidowi sezon grypowy.
19.03.2025
W kraju są obecnie dwa ogniska zakażeń WZW typu A - w woj. podlaskim zakażonych jest ok. 10 osób, w woj. lubuskim to ok. 20 osób - poinformował we wtorek główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Dodał, że spadła liczba infekcji układu oddechowego, m.in. zachorowań na grypę, RSV i krztusiec.
Błonica to przykład choroby zakaźnej, którą w Europie praktycznie wyeliminowało wprowadzenie obowiązkowych szczepień. Obecnie w europejskich krajach zgony z powodu błonicy zdarzają się raz na kilkadziesiąt lat, zwykle u niezaszczepionych dzieci. Gorzej wygląda sytuacja w Afryce czy Azji.
17.03.2025
1
W Polsce już aż 44 proc. inwazyjnych zakażeń pneumokokowych wśród dzieci do 5. roku życia jest wywołanych przez serotypy 19A i 3, których brakuje w szczepionce 10-walentnej, dostępnej w programie szczepień – powiedział PAP prof. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
14.03.2025