Flurona atakuje – jak uchronić się przed jednoczesnym zakażeniem COVID-19 i wirusem grypy?

Wraz z początkiem stycznia rozpoczyna się okres drastycznego wzrostu zakażeń wirusem grypy. Do tej pory na grypę i choroby grypopodobne w Polsce w sezonie 2021/2022 zachorowało ponad 1,5 mln osób, a liczba ta dynamicznie rośnie.

Rekomendacje ekspertów na corocznej Debacie Ekspertów Flu&Covid-19 Forum 2021

Zarówno grypa, jak i COVID-19 niosą za sobą ryzyko groźnych powikłań. Obie choroby oprócz dróg oddechowych atakują wiele innych narządów.

Rekomendacje Zespołu Ekspertów dotyczące jednoczesnego stosowania szczepionek przeciw GRYPIE i COVID-19

Zapobieganie grypie i COVID-19 oraz ich powikłaniom stało się nie tylko priorytetem zdrowia publicznego, ale również warunkiem zapewnienia wydolności systemu ochrony zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania gospodarki.

Szczepić się czy nie szczepić przeciwko grypie podczas pandemii SARS-CoV-2?

Wirus grypy powoduje uszkodzenie nabłonka oddechowego, a tym samym otwiera drogę innym wirusom oddechowym, bakteriom, pasożytom itd.

Wirus grypy - informacje ogólne

Istnieją różne typy wirusów grypy: A, B i C. Wirusy grypy A powodują poważne epidemie (w porównaniu z wirusami typu B). Hemaglutynina i neuraminidaza są głównymi białkami antygenowymi wirusów grypy i różnicują poszczególne szczepy wirusa.

Grypa - objawy i rozpoznanie

Grypa jest chorobą wysoce zakaźną; chory może być źródłem zakażenia przez kilka dni, nawet przed pojawieniem się objawów. Grypa, często źle rozpoznawana i niedoceniana, nie jest "ciężkim przeziębieniem", lecz może być ciężką chorobą. Objawy grypy nie są specyficzne, a potwierdzenie wirusologiczne w pojedynczych przypadkach zwykle nie jest wykonywane.

Grypa - powikłania

Grypa, a zwłaszcza powikłania pogrypowe, mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób z grup ryzyka.

Od wirusa do szczepionek

Szczepienie przeciwko grypie jest podstawowym sposobem kontrolowania tej choroby i zmniejszania wynikającej z zakażenia zapadalności i umieralności.

Grypa - rekomendacje szczepień

Pozostałe grupy osób, które powinny zostać zaszczepione przeciwko grypie, są ustalane w poszczególnych krajach wg miejscowych danych epidemiologicznych i możliwości finansowych.

Dane epidemiologiczne

Informacja o składzie szczepionki dla półkuli północnej