Aktualności

Lekarze: z boreliozy można się całkowicie wyleczyć; ważne wczesne wykrycie tej choroby
23.05.2022
Z przenoszonej przez kleszcze boreliozy można całkowicie się wyleczyć, im szybciej jest ona wykryta tym jest to łatwiejsze – przekonują lekarze ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.
Eksperci: wirus ospy małpiej to łagodniejsza wersja wirusa ospy prawdziwej, wyeliminowanej w 1980 r.
20.05.2022
Wirus ospy małpiej jest łagodniejszą wersją wirusa ospy prawdziwej, którą szczepieniami wyeliminowano w 1980 r. Nie ma on jednak nic wspólnego z ospą wietrzną – zapewniają eksperci.
Rzecznik praw pacjenta dla
18.05.2022
Najwyższa dotychczas kwota wypłacona jednemu pacjentowi to 87 tys. zł. W sumie to ok. 700 tys. zł. Standaryzacja przyspieszyła i uprościła uzyskiwanie rekompensat – poinformował rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec w wywiadzie opublikowanym w środę w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Prof. Kuna: ostatnio pojawili się pacjenci w ciężkim stanie z powodu zakażenia paragrypami
17.05.2022
W ostatnich trzech miesiącach trafiło do mnie wielu pacjentów w ciężkim stanie zakażonych wirusem paragrypy, a nie z COVID-19 czy grypą – ostrzega prof. Piotr Kuna. Dodaje, że wirusy ciągle mutują, ale też nasza odporność mogła się obniżyć, bo w pandemii nie byliśmy eksponowani na tzw. podprogowe dawki wirusów.
Kraska: koronawirus nie zniknął; latem zawsze jest mniej zakażeń, ale jesienią może być sporo
16.05.2022
Zniesiony zostaje stan epidemii, ale koronawirus nie zniknął. Latem zawsze jest mniej zakażeń i można pozwolić sobie na pewien luz, ale jesienią znów może być sporo przypadków – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Niedzielski: zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne z jej końcem
16.05.2022
Zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne ze zniesieniem epidemii, bo jej żaden minister świata nie jest w stanie znieść swoją decyzją. Epidemia jeszcze z nami jest, choć stopniowo zmierza w kierunku endemii – akcentuje minister zdrowia Adam Niedzielski.
Prof. Kuchar: Mutacje mają charakter losowy, czyli też nie da się przewidzieć, kiedy powstaną
16.05.2022
Mutacje mają charakter losowy, czyli też nie da się przewidzieć, kiedy powstaną. Im więcej osób choruje, im więcej osób jest zarażonych, tym większa szansa, że do groźnej mutacji dojdzie - powiedział PAP profesor Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Eksperci: wstrząs anafilaktyczny może wystąpić u każdego; adrenalina ratuje życie
13.05.2022
Wstrząs anafilaktyczny może wystąpić u każdego - nawet u osoby, u której wcześniej nie pojawiła się żadna alergia – podkreślają eksperci. Lekiem, który ratuje wtedy życie jest adrenalina – przypominają.

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi