Aktualności

Naukowcy: Odkryto „słaby punkt” głównych wariantów SARS-CoV-2
21.08.2022
Naukowcy z University of British Columbia odkryli kluczową lukę we wszystkich głównych wariantach wirusa SARS-CoV-2, w tym niedawno powstałych podwariantach BA.1 i BA.2 Omicron - informuje pismo „Nature Communications”.
Badania genetyczne: naukowcy sprawdzili, kto jest mało podatny na zakażenie SARS-CoV-2
12.08.2022
1
Badacze w publikacji w “Nature” wskazali 11 kluczowych obszarów w genomie człowieka, które są istotne w kontekście podatności na zakażenie koronawirusem i przebiegu COVID-19. Wśród autorów publikacji jest badaczka z Polski.
Badanie: Przeciwciała monoklonalne zapobiegają malarii u dorosłych
07.08.2022
Podanie przeciwciał monoklonalnych zapobiega malarii u dorosłych – wskazują wyniki badań przeprowadzonych w USA. W Mali i Kenii trwają badania na większa skalę z udziałem niemowląt i dzieci – informuje „The New England Journal of Medicine”.
Naukowcy: Prawie połowa wszystkich szczepionek trafia do śmieci, a można temu zaradzić
07.08.2022
Nowa, oparta na hydrożelach, technologia może wydłużyć żywotność miliardów szczepionek, jakie każdego roku trafiają do utylizacji z powodu nieprawidłowego transportu i przechowywania - informuje „Science Advances”
Badanie: szczepionki przeciw COVID-19 nie uszkadzają łożyska
27.07.2022
Według badania z udziałem ponad 400 kobiet szczepienia przeciw COVID-19 podawane w trakcie ciąży nie uszkadzają łożyska.
Badanie: Groźne powikłanie postcovidowe u dzieci dużo rzadsze podczas Omikronu
13.07.2022
Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci (MIS-C) podczas fali zakażeń wariantem Omikron był mniej dotkliwy niż podczas poprzednich fal pandemii COVID-19 - ogłoszono na łamach czasopisma „JAMA".
Testy uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19 w drugiej połowie roku
30.06.2022
W drugiej połowie roku rozpoczną się badania kliniczne nowej generacji uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19, chroniącej przed różnego typu koronawirusami – informują koncern farmaceutyczny Pfizer i jego partner niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech.
Badanie: Szczepionki wziewne do płuc są dużo lepsze od podawanych tylko do nosa
13.06.2022
Szczepienia w formie aerozolu, który wdycha się aż do dolnych części układu oddechowego dają dużo lepszą ochronę niż te w postaci spreju do nosa - pokazały testy na zwierzętach preparatu przeciw gruźlicy. Rozpoczęły się już badania kliniczne podobnie aplikowanej szczepionki przeciw COVID-19.

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi