Aktualności

Badania szczepionek typu DNA
07.11.2023
1
Pierwsze badania na ludziach szczepionek typu DNA, przeznaczonych do wytwarzania żywych wirusów w organizmach ludzkich, mogą rozpocząć się w przyszłym roku.
Lek przeciwnowotworowy chroni płuca przed covidem
21.09.2023
Wyniki przeprowadzonych badań na myszach wskazują, że lek przeciwnowotworowy fenoksodiol (phenoxodiol, idronoxil) może odegrać ważną rolę w ograniczaniu szkodliwego działania Covid-19 na płuca.
Doustna szczepionka przeciw SARS-Cov2
15.09.2023
Według naukowców, niektóre szczepionki powinny działać głównie w układzie oddechowym. Tego typu preparat, szybko działającą, doustną szczepionkę przeciwko SARS-CoV2, z powodzeniem przetestowali na makakach.
Wpływ grupy krwi na ryzyko Covid-19
29.06.2023
Osoby z grupą krwi A są szczególnie narażone na zakażenie SARS-CoV2. To dlatego, że wirus posiada białko, dzięki któremu łatwiej zakaża krwinki z tej grupy.
Metformina może zmniejszać ryzyko długiego covidu
15.06.2023
Przyjmowanie przeciwcukrzycowego leku metforminy po pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 zmniejsza u osób otyłych i z nadwagą ryzyko długotrwałego przebiegu COVID-19 o 40 proc.
Szczepionka chroni przed demencją
07.06.2023
Siedemdziesięciolatkowie, którzy otrzymali szczepionkę przeciwko półpaścowi wydają się być mniej narażeni na demencję w ciągu następnych siedmiu lat – informuje pismo „medRxiv”.
Obiecujące wyniki „suchej“ szczepionki przeciw gruźlicy
09.03.2023
Badanie kliniczne testujące liofilizowaną, stabilną temperaturowo eksperymentalną szczepionkę przeciw gruźlicy (TB) u zdrowych osób dorosłych wykazało, że jest ona bezpieczna i stymuluje przeciwciała.
Kobiety mają silniejszą odporność i są lepiej chronione przed Covid-19 niż mężczyźni
13.02.2023
Kobiety nie są „słabszą płcią”, mają ogólnie silniejszą wrodzoną oraz nabytą odpowiedź immunologiczną niż mężczyźni i są lepiej chronione przed zakażeniem Covid-19 – przekonuje prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi