Aktualności

Wnioski z badań europejskich: polaryzacja polityczna nie sprzyja szczepieniom
08.02.2024
Związek między polaryzacją w Polsce i niezłym podejściem do szczepień zasługuje na zupełnie osobną analizę.
Nowe, bezigłowe szczepionki ultradźwiękowe
13.12.2023
Nowa technika podawania szczepionek jest nie tylko bezbolesna, ale także pozwala uzyskać lepszą odpowiedź immunologiczną. Polega na wykorzystaniu pęcherzyków powstających i pękających w odpowiedzi na fale dźwiękowe.
Wszystkie warianty SARS-CoV2 mogą zakażać mózg
08.11.2023
Według nowych testów na zwierzętach wszystkie warianty koronawirusa, wywołującego Covid-19, mogą zakażać węchomózgowie, a stamtąd przenosić się do innych części kory. Wiriony sprawnie poruszają się w komórkach nerwowych, wykorzystując ich wypustki.
Badania szczepionek typu DNA
07.11.2023
1
Pierwsze badania na ludziach szczepionek typu DNA, przeznaczonych do wytwarzania żywych wirusów w organizmach ludzkich, mogą rozpocząć się w przyszłym roku.
Lek przeciwnowotworowy chroni płuca przed covidem
21.09.2023
Wyniki przeprowadzonych badań na myszach wskazują, że lek przeciwnowotworowy fenoksodiol (phenoxodiol, idronoxil) może odegrać ważną rolę w ograniczaniu szkodliwego działania Covid-19 na płuca.
Doustna szczepionka przeciw SARS-Cov2
15.09.2023
Według naukowców, niektóre szczepionki powinny działać głównie w układzie oddechowym. Tego typu preparat, szybko działającą, doustną szczepionkę przeciwko SARS-CoV2, z powodzeniem przetestowali na makakach.
Wpływ grupy krwi na ryzyko Covid-19
29.06.2023
Osoby z grupą krwi A są szczególnie narażone na zakażenie SARS-CoV2. To dlatego, że wirus posiada białko, dzięki któremu łatwiej zakaża krwinki z tej grupy.
Metformina może zmniejszać ryzyko długiego covidu
15.06.2023
Przyjmowanie przeciwcukrzycowego leku metforminy po pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 zmniejsza u osób otyłych i z nadwagą ryzyko długotrwałego przebiegu COVID-19 o 40 proc.

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi