Aktualności
Ukraińcy zainteresowani szczepieniami przeciw COVID-19 mogą z nich skorzystać bezpłatnie od 25 lutego 2022 roku. Szczepienia przeciw COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy są realizowane preparatami dostępnymi w Narodowym Programie Szczepień, zgodnie ze schematem postępowania realizowanym w Polsce.
14.04.2022
Współczesna medycyna, na skutek szybkich zmian społecznych, technologicznych i naukowych, przeobraża się na naszych oczach. Niesamowity rozwój zaawansowanych technologii pozwala określić kierunek zmian w medycynie przyszłości. Wciąż jednak za mało mówi się o roli lekarza, jego potrzebach i oczekiwaniach względem zmieniającej się rzeczywistości.
W sezonie grypowym 2021/22 odnotowano dotąd 2,4 mln przypadków grypy lub podejrzeń zachorowań na grypę – wynika z danych opublikowanych podczas Flu&Covid Meeting 2022. Eksperci podkreślają, że znacznie wzrosło zainteresowanie szczepienia przeciwko tej chorobie.
08.04.2022
Cały czas czekamy na zakończenie badań klinicznych w zakresie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Jednak chcemy dać możliwość takiego szczepienia również osobom starszym – poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
07.04.2022
Na zalecenie kolejnej, czwartej dawki szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 jest jeszcze za wcześnie, na razie pandemia daje nam odetchnąć – twierdzi konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.
06.04.2022
W tym sezonie przyjmujemy do szpitala dużo więcej, niż zazwyczaj, dzieci z powikłaniami ospy. Możliwe, że jest to spowodowane konkretnym wariantem wirusa – powiedziała PAP pediatra i specjalista chorób zakaźnych dr Lidia Stopyra ze szpitala Żeromskiego w Krakowie.
06.04.2022
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad otrzymaniem nowych związków blokujących działanie enzymów odgrywających kluczową rolę w procesie namnażania koronawirusa SARS-CoV-2. "Potencjalny lek mógłby być stosowany w początkowej fazie choroby i dzięki czemu uniemożliwić jej rozwój do ciężkiej postaci" - powiedział PAP, kierownik zespołu z PG prof. Sebastian Demkowicz.
01.04.2022
Ponad 80 proc. przypadków krztuśca dotyczy obecnie nastolatków po 14. roku życia i osób dorosłych. Choroba może dawać poważne powikłania, a nawet prowadzić do zgonu, dlatego warto się doszczepiać raz na 10 lat – przypomnieli eksperci.
01.04.2022