Aktualności
Osoby zaszczepione przed transplantacją komórek krwiotwórczych (HCT) lub terapią CAR-T podlegają powtórnemu szczepieniu przeciw COVID-19 nie wcześniej niż po 3 miesiącach (12 tyg.) od wykonanych wskazanych zabiegów lub terapii - informuje Ministerstwo Zdrowia.
02.06.2022
Podstawowe informacje związane z realizacją programu szczepień dla dzieci zostały zebrane w "Przewodniku po szczepieniach ochronnych dla rodziców małych dzieci", który został przygotowany aby pomóc rodzicom w odpowedzi na ich pytania i wątpliwości.
Małpia ospa jest medialna, ale mamy przeciwko niej skuteczne szczepionki. Bardziej obawiam się nowych odmian SARS-CoV-2; Chiny po raz kolejny mogą stać się przyczyną wybuchu kolejnej fali zachorowań – mówił w rozmowie z PAP wirusolog dr Paweł Zmora.
29.05.2022
W lutym 2022 roku Europejska Agencja Leków dopuściła do obrotu nową, 20-walentną skoniugowaną szczepionkę przeciw pneumokokom.
Trzecia edycja cyklu eksperckich spotkań edukacyjnych dla przedstawicieli samorządów wszystkich szczebli, przedsiębiorców i pracodawców oraz realizatorów programów zdrowotnych nt. możliwości wdrażania i finansowania profilaktyki chorób zakaźnych w lokalnych społecznościach i w miejscach pracy.
Z przenoszonej przez kleszcze boreliozy można całkowicie się wyleczyć, im szybciej jest ona wykryta tym jest to łatwiejsze – przekonują lekarze ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.
Eksperci: wirus ospy małpiej to łagodniejsza wersja wirusa ospy prawdziwej, wyeliminowanej w 1980 r.
Wirus ospy małpiej jest łagodniejszą wersją wirusa ospy prawdziwej, którą szczepieniami wyeliminowano w 1980 r. Nie ma on jednak nic wspólnego z ospą wietrzną – zapewniają eksperci.
Najwyższa dotychczas kwota wypłacona jednemu pacjentowi to 87 tys. zł. W sumie to ok. 700 tys. zł. Standaryzacja przyspieszyła i uprościła uzyskiwanie rekompensat – poinformował rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec w wywiadzie opublikowanym w środę w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
18.05.2022