Aktualności
Obowiązek poinformowania osób, które otrzymały szczepionki z przerwanego łańcucha chłodniczego, spoczywa na podmiotach medycznych, które złamały procedury – poinformowała Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Dorota Konaszczuk.
24.02.2018
Wszystko wskazuje, że tegoroczna epidemia grypy dopiero się rozkręca. W ciągu półtora miesiąca od początku tego roku przybyło 1,2 mln chorych. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują, że w tym sezonie grypowym zostało zdiagnozowanych już 3 mln chorych. Nawet drugie tyle osób może chodzić do pracy pomimo choroby i przekazywać zarazki współpracownikom. Oszacowano, że obecność chorego w pracy kosztuje firmy około 280 mln zł rocznie.
23.02.2018
Od początku roku w jednym z polskich województw odnotowano najwięcej w kraju przypadków zachorowania na grypę lub jej podejrzenia. Szczyt zachorowań przypadł na ostatni tydzień stycznia.
23.02.2018
W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba przypadków odmowy przez rodziców i opiekunów zaszczepienia dzieci; w 2017 r. odnotowano 30 089 takich sytuacji, w 2010 roku było ich nieco ponad 3,4 tys. – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
23.02.2018
Z powodu grypy lub jej podejrzenia skierowanie do szpitala otrzymało w tym roku ponad 4,6 tys. osób - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Liczba zachorowań na grypę i jej podejrzeń od początku 2018 r. to ponad 1,2 mln przypadków.
20.02.2018
Strach przez objawami niepożądanymi, wiara w medycynę alternatywną, odrębność kulturowa – to główne powody odmowy szczepień. W tym roku średnio cztery osoby na tysiąc unikały tego obowiązku.
Obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym nie może czekać, aż ukończą one 19. rok życia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. A to znaczy, że inspekcja sanitarna może zmusić rodziców do wykonania tego obowiązku – w drodze egzekucji administracyjnej, w tym grzywny.
Liczba dzieci, których rodzice odmawiają wykonania obowiązkowych szczepień zwiększa się co roku o ok. 30 procent. Główny Inspektorat Sanitarny po raz kolejny mówi o niepokojącej tendencji.
17.02.2018