Aktualności
Czy nadzór nad przechowywaniem szczepionek jest właściwy? Jakie zmiany w prawie są potrzebne, by nie powtarzały się patologiczne sytuacje? Marek Michalak pyta o to głównego inspektora sanitarnego Marka Posobkiewicza.
Lokalni działacze polityczni chcą, aby fakt zaszczepienia dziecka był istotnym kryterium podczas rekrutacji do publicznych żłobków. Jak tłumaczą politycy, wskutek nieodpowiedzialnego zachowania części rodziców istnieje poważne zagrożenie powrotem zapomnianych chorób, takich jak: krztusiec, polio czy odra.
Pierwszą szczepionkę w pigułce, która nie wymaga przechowywania w niskiej temperaturze, opracowali brytyjscy specjaliści. Przeczytaj, jaką ochronę zapewni.
Nie tylko ochrona zdrowia finansowana przez NFZ, ale także ta prywatna nie nadąża za obsługą chorych z objawami grypy i infekcji grypopodobnych. W jednej z warszawskich prywatnych przychodni chorzy muszą czekać na wizytę u internisty nawet dwa tygodnie.
14.03.2018
Rodzice zainteresowani bezpłatnym zaszczepieniem swoich dzieci, urodzonych w latach 2013-2016, przeciwko pneumokokom powinni zgłaszać się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – informuje resort zdrowia. Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.
12.03.2018
"Codziennie mam więcej i więcej pacjentów z grypą. Każdy mówi, że gdyby wiedział, że zachoruje, toby się zaszczepił. Niejeden pacjent pytany, czemu tego nie zrobił, odpowiada, że dotąd nie chorował, więc nie widział potrzeby. Wtedy pytam, ile razy przejechało go auto na drodze. Jeden z moich chorych już zmarł, a inna pacjentka właśnie walczy o życie na intensywnej terapii" – mówi lekarz rodzinny z Wodzisławia Śląskiego, który sam szczepi się na grypę od 19 lat.
09.03.2018
W minionym roku, jak wynika z raportu Eurostat, Polacy przeznaczyli na zdrowie średnio 6,2 proc. ogólnej kwoty wydatków. To najwięcej w historii. Powód do zadowolenia? Nie do końca. Jeśli wziąć pod uwagę znaczenie tylko „produktów farmaceutycznych”, to stajemy się numerem dwa. To konsekwencja rosnącej popularności leków na receptę. Firma QuintilesIMS jesienią szacowała, że w całym 2017 r. rynek farmaceutyczny osiągnie wartość 38,5 mld zł.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą szukać substancji, które pozwolą dokładniej diagnozować choroby odkleszczowe. Ma to pomóc w dobieraniu chorym indywidualnych, bardziej precyzyjnych metod leczenia.
07.03.2018