Aktualności

Grzesiowski: kontrola kart szczepień dzieci może rozpocząć się na początku kwietnia
19.03.2025
Kontrola kart szczepień wszystkich dzieci w Polsce może rozpocząć się na początku kwietnia – poinformował we wtorek główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Wcześniejszy start przeglądu uniemożliwił sanepidowi sezon grypowy.
GIS: w kraju są dwa ogniska zakażeń WZW typu A; mniej infekcji układu oddechowego
19.03.2025
W kraju są obecnie dwa ogniska zakażeń WZW typu A - w woj. podlaskim zakażonych jest ok. 10 osób, w woj. lubuskim to ok. 20 osób - poinformował we wtorek główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Dodał, że spadła liczba infekcji układu oddechowego, m.in. zachorowań na grypę, RSV i krztusiec.
Błonica – choroba nieco w Polsce zapomniana
17.03.2025
1
Błonica to przykład choroby zakaźnej, którą w Europie praktycznie wyeliminowało wprowadzenie obowiązkowych szczepień. Obecnie w europejskich krajach zgony z powodu błonicy zdarzają się raz na kilkadziesiąt lat, zwykle u niezaszczepionych dzieci. Gorzej wygląda sytuacja w Afryce czy Azji.
Ekspert: rośnie liczba inwazyjnych zakażeń wywołanych przez pneumokoki, przed którymi nie chroni refundowana szczepionka
14.03.2025
W Polsce już aż 44 proc. inwazyjnych zakażeń pneumokokowych wśród dzieci do 5. roku życia jest wywołanych przez serotypy 19A i 3, których brakuje w szczepionce 10-walentnej, dostępnej w programie szczepień – powiedział PAP prof. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prof. Dzieciątkowski: świat nie jest w pełni gotowy na kolejną epidemię
13.03.2025
Prędzej czy później nadejdzie kolejna pandemia, ale mimo doświadczeń sprzed pięciu lat, nie będziemy do niej dobrze przygotowani - uważa prof. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W lutym potwierdzono prawie 5 tys. przypadków krztuśca i 52 tys. zakażeń wirusem RSV
10.03.2025
W lutym potwierdzono prawie 5 tys. przypadków krztuśca, dwa razy więcej niż w styczniu. Trzykrotnie więcej niż miesiąc wcześniej było też zakażeń wirusem RSV, które w lutym potwierdzono u ponad 52 tys. osób – wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.
Pięć lat temu stwierdzono w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa; skutki pandemii odczuwamy do dziś
04.03.2025
Pięć lat temu, 4 marca 2020 r., epidemiolodzy stwierdzili w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Pandemia spowodowała opóźnienia w diagnostyce i pogorszenie skuteczności terapii wielu chorób, czego skutki odczuwamy do dziś.
Eksperci: potrzebna lepsza profilaktyka chorób układu oddechowego
27.02.2025
Brak edukacji zdrowotnej i niska dostępność szczepień to główne bariery w profilaktyce chorób zakaźnych układu oddechowego – podkreślili w środę w Sejmie eksperci podczas konferencji "Polska zdrowo oddycha: profilaktyka chorób zakaźnych układu oddechowego. Wyzwania i rekomendacje na 2025".

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi