Aktualności

Epidemiolodzy: pęka nasz klosz bezpieczeństwa epidemiologicznego
20.03.2025
3
Z powodu stylu życia i braku szczepień przypominających wśród dorosłych pęka klosz bezpieczeństwa epidemiologicznego – powiedział naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Jarosław Drobnik. Zalecił, by ponawiać szczepienia.
Ekspert: zainteresowanie błonicą w ostatnim tygodniu większe niż wyborami
20.03.2025
– Zainteresowanie błonicą w internecie w minionym tygodniu było większe niż wyborami prezydenckimi – powiedział w środę PAP przewodniczący Europejskiego Kolektywu Analitycznego Res Futura Michał Fedorowicz. Dodał, że w dyskusji w sieci na temat tej choroby dominują komentarze antyszczepionkowców.
Grzesiowski: kontrola kart szczepień dzieci może rozpocząć się na początku kwietnia
19.03.2025
Kontrola kart szczepień wszystkich dzieci w Polsce może rozpocząć się na początku kwietnia – poinformował we wtorek główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Wcześniejszy start przeglądu uniemożliwił sanepidowi sezon grypowy.
GIS: w kraju są dwa ogniska zakażeń WZW typu A; mniej infekcji układu oddechowego
19.03.2025
W kraju są obecnie dwa ogniska zakażeń WZW typu A - w woj. podlaskim zakażonych jest ok. 10 osób, w woj. lubuskim to ok. 20 osób - poinformował we wtorek główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Dodał, że spadła liczba infekcji układu oddechowego, m.in. zachorowań na grypę, RSV i krztusiec.
Błonica – choroba nieco w Polsce zapomniana
17.03.2025
1
Błonica to przykład choroby zakaźnej, którą w Europie praktycznie wyeliminowało wprowadzenie obowiązkowych szczepień. Obecnie w europejskich krajach zgony z powodu błonicy zdarzają się raz na kilkadziesiąt lat, zwykle u niezaszczepionych dzieci. Gorzej wygląda sytuacja w Afryce czy Azji.
Ekspert: rośnie liczba inwazyjnych zakażeń wywołanych przez pneumokoki, przed którymi nie chroni refundowana szczepionka
14.03.2025
W Polsce już aż 44 proc. inwazyjnych zakażeń pneumokokowych wśród dzieci do 5. roku życia jest wywołanych przez serotypy 19A i 3, których brakuje w szczepionce 10-walentnej, dostępnej w programie szczepień – powiedział PAP prof. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
WHO: w 2024 roku w Europie najwięcej od 25 lat zakażeń odrą
14.03.2025
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF poinformowały w czwartek, że w 2024 r. w Europie odnotowano najwyższą od 25 lat liczbę zakażeń odrą. Podkreślono, że ponad 40 proc. z łącznej liczby blisko 127,5 tys. odnotowanych infekcji w Europie i Azji środkowej dotyczyło dzieci poniżej 5. roku życia.
Prof. Dzieciątkowski: świat nie jest w pełni gotowy na kolejną epidemię
13.03.2025
Prędzej czy później nadejdzie kolejna pandemia, ale mimo doświadczeń sprzed pięciu lat, nie będziemy do niej dobrze przygotowani - uważa prof. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi