Aktualności

WHO: druga szczepionka przeciwko malarii
03.10.2023
Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że organizacja zaaprobowała nową, drugą już szczepionkę przeciwko malarii. Szczepionka będzie mogła być stosowana u dzieci.
Refundacja tylko z receptą od lekarza
29.09.2023
1
Chcąc zaszczepić się przeciwko grypie, możemy udać się do apteki. Utrudnieniem jest fakt, że refundację szczepionki umożliwia jedynie posiadanie recepty od lekarza.
Szczepienia przeciwko COVID-19 raz w roku dla każdego
28.09.2023
Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych możemy spodziewać się wzrostu zachorowań na COVID-19. Według ich opinii szczepić powinniśmy się raz do roku szczepionką odpowiadającą wariantowi wirusa ogłaszanemu przez WHO.
Szczepienie się w wieku dorosłym wydłuża życie
28.09.2023
Szczepienia wykonywane zgodnie z zaleceniami wydłużają życie i poprawiają jego jakość – mówili eksperci na spotkaniu prasowym w Warszawie. W ich ocenie konieczna jest szeroka edukacja społeczna na ten temat i zwiększenie dostępu do szczepień.
Międzynarodowa Książeczka Szczepień i lista szczepionek
26.09.2023
Projekt określa wykaz zalecanych szczepień ochronnych i wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień oraz inne wymogi związane z wzajemną uznawalnością wpisanych do niej szczepień na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych.
Sezon szczepień w polskim systemie ochrony zdrowia
25.09.2023
Początek jesieni to odpowiedni moment aby zabezpieczyć swój organizm przed wirusami. To też start kolejnego sezonu szczepień ochronnych.
Lek przeciwnowotworowy chroni płuca przed covidem
21.09.2023
Wyniki przeprowadzonych badań na myszach wskazują, że lek przeciwnowotworowy fenoksodiol (phenoxodiol, idronoxil) może odegrać ważną rolę w ograniczaniu szkodliwego działania Covid-19 na płuca.
Mamy coraz więcej chorób zakaźnych
19.09.2023
Do połowy sierpnia 2023 r. odnotowano więcej przypadków różnego typu chorób zakaźnych, niż w analogicznym czasie w latach poprzednich - ostrzega dr hab. Ernest Kuchar. Głównym powodem jest mniejsza odporność po izolacji społecznej w okresie pandemii.

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi