Publikacje

Skutki ekonomiczne przejścia ze stosowania szczepionki 5w1 i szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B na w pełni skojarzoną szczepionkę Hexacima w malezyjskim Narodowym Programie Szczepień
25.02.2022
Celem poniższego badania było oszacowanie wpływu stosowania (bezpośrednie koszty medyczne, bezpośrednie koszty niemedyczne i koszty pośrednie) szczepionki Hexacima w porównaniu ze szczepionkami 5w1 oraz Hep B w malezyjskim Narodowym Programie Szczepień oraz poznanie opinii pracowników ochrony zdrowia oraz rodziców/opiekunów.
Epizody hipotoniczno-hiporeaktywne po szczepieniu przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (składnik bezkomórkowy)
24.01.2022
Epizody hipotoniczno-hiporeaktywne (HHE) charakteryzują się nagłym początkiem obniżonego napięcia mięśniowego (wiotkość), hiporeaktywnością (zmniejszoną odpowiedzią na bodźce przede wszystkim werbalne) oraz zmianą koloru skóry (bladość lub sinica) i występują w krótkim okresie po szczepieniu.
24.01.2022
Program Szczepień Ochronnych w 2022 roku
20.01.2022
Aktualny Program Szczepień Ochronnych w 2022 roku. Sprawdź.
Bordetella pertussis u dzieci w wieku szkolnym, młodzieży i dorosłych: systematyczny przegląd danych epidemiologicznych i dotyczących śmiertelności w Europie
17.12.2021
Pałeczka krztuśca (Bordetella pertussis) jest wysoce zaraźliwym patogenem przenoszonym drogą kropelkową. Historycznie rzecz biorąc, krztusiec wywołany zakażeniem Bordetella pertussis był główną przyczyną zgonów małych dzieci, a masowe szczepienia w ciągu ostatnich 50 lat spowodowały duży spadek częstości występowania tej choroby na świecie.
17.12.2021
Czas trwania ochrony przed zakażeniem pałeczką Bordetella pertussis po szczepieniu preparatami całokomórkowymi vs. bezkomórkowymi u dzieci i młodzieży w Polsce
22.11.2021
Celem badania było porównanie czasu trwania ochrony po wykonaniu ostatniej dawki szczepionki przeciw krztuścowi w obecnym harmonogramie (dawka przypominająca w wieku 5-6 lat szczepieniem aP) i przestrzegania harmonogramu wśród dzieci szczepionych preparatami aP i wP.
22.11.2021
Analiza minimalizacji kosztów oraz wpływu na budżet sześciowalentnej szczepionki Hexacima® w Kolumbijskim Rozszerzonym Programie Szczepień
22.10.2021
Różnice w kosztach między droższą sześciowalentną szczepionką DTaP–IPV–HB–PRPwT a tańszymi szczepionkami DTwP–HB//Hib, DTwP, OPV i IPV są w dużej mierze niwelowane przez niższe koszty związane z działaniami niepożądanymi ze względu na lepszy profil bezpieczeństwa szczepionki sześciowalentnej i jej niższe koszty logistyczne i społeczne.
22.10.2021
Czy szczepienie ciężarnych przeciwko krztuścowi chroni niemowlęta przed hospitalizacją? – obserwacje katalońskie
01.10.2021
Rekomendacje dotyczące szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi w Katalonii zostały wprowadzone w lutym 2014 roku. Autorzy pracy opublikowanej niedawno na łamach hiszpańskojęzycznego magazynu Enfermedades Infecciosas y Microbiología Clínica przyjrzeli się skuteczności katalońskiego programu szczepień w kontekście częstości hospitalizacji niemowląt.
Czy szczepienie ciężarnych przeciwko krztuścowi ma długoterminowy wpływ na potomstwo? – wyniki obserwacji kanadyjskich
31.08.2021
Największe ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu w przebiegu zakażenia mają niemowlęta. Od lat najskuteczniejszą strategią zapobiegania zakażeniom w wieku niemowlęcym wydaje się indukcja odporności biernej poprzez szczepienie ciężarnych szczepionką Tdap.
Przebieg krztuśca u najmłodszych – doświadczenia ze szpitala pediatrycznego w Rzymie
06.08.2021
Krztusiec to występująca endemicznie, bakteryjna choroba układu oddechowego wywołana przez zakażenie Bordetella pertussis. Mimo szeroko zakrojonych programów szczepień co 2–5 lat obserwuje się lokalne epidemie zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
06.08.2021
Wysoka częstość zakażeń Bordetella pertussis u niemowląt hospitalizowanych z powodu zakażenia dolnych dróg oddechowych w sezonie zimowym
28.05.2021
W krajach o wysokim współczynniku wyszczepienia, krztusiec obserwuje się głównie u niemowląt, które nie otrzymały jeszcze szczepionki. Uważa się, że przebieg zakażenia Bordetella pertussis u najmłodszych dzieci jest często atypowy, bez sinicy, bezdechów i typowego kaszlu ze świstem wdechowym oraz bez typowych objawów laboratoryjnych (leukocytoza z limfocytozą).
28.05.2021

Pytania i odpowiedzi