Podziel się z innymi:
2017-05-19
Pacjent z boreliozą w praktyce lekarza rodzinnego
Źródło/Autor:
Maria Magdalena Bujnowska-Fedak, Urszula Grata-Borkowska
W Polsce, podobnie jak i w innych krajach Europy, Azji oraz w Ameryce, już od wielu lat obserwuje się wzrost częstości występowania chorób przenoszonych przez kleszcze, a zwłaszcza boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu, babeszjozy, anaplazmozy (erlichiozy), riketsjozy, bartonelozy, tularemii, brucelozy i innych.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Celem niniejszego przeglądu było podsumowanie epidemiologii inwazyjnej choroby menigokokowej oraz dostępnych strategii szczepień ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych.
20.08.2025
Kleszcze (Ixodida) to pasożyty przenoszące groźne choroby, w tym kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), wywoływane przez wirusa z rodziny Flaviviridae.
08.08.2025
Trądzik pospolity (acne vulgaris) stanowi globalny problem dermatologiczny, dotykający nawet do 85% populacji młodzieży i młodych dorosłych.
08.08.2025