Podziel się z innymi:
2016-03-01
Półpasiec – objawy kliniczne, leczenie i profilaktyka
Źródło/Autor:
Agnieszka Mastalerz-Migas, Tomasz Grodzicki, Małgorzata Malec-Milewska, Adam Reich, Magdalena Strach, Leszek Szenborn Jacek Wysocki, Robert Flisiak, Adam Windak
Wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV) należy do rodziny wirusów opryszczki. Zakażenia tymi wirusami są powszechne. Pierwotne zakażenie VZV (ospa wietrzna) obejmuje skórę i błony śluzowe, a jego następstwem jest wnikanie wirusa do zakończeń nerwów czuciowych i ich transport aksonalny do neuronów zwojów grzbietowych, nerwów czaszkowych oraz zwojów autonomicznego układu nerwowego.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Stały spadek liczby wykonywanych szczepień oraz wzrost odmów ze strony rodziców przy realizacji obowiązkowej profilaktyki immunizacyjnej sprawił, że konieczna stała się aktualizacja stanowiska w sprawie szczepień ochronnych przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi u dzieci powyżej 3. roku życia.
10.06.2025
Inwazyjna choroba meningokokowa jest rzadkim, ale poważnym zakażeniem bakteryjnym wywoływanym przez Neisserię meningitidis, które może prowadzić do zgonu lub trwałego kalectwa. W Niemczech obserwowana jest rosnąca liczbą przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej wywołanej przez grupy serologiczne W i Y.
10.06.2025
Według szacunków WHO problem wcześniactwa dotyczy już co dziesiątego noworodka w skali świata.
20.12.2024