Publikacje

Trudności diagnostyczne w rozpoznaniu krztuśca u małych dzieci – opis przypadku
06.12.2016
3-letni pacjent został skierowany do Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dzieci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z powodu przedłużającej się infekcji dróg oddechowych.
Dwa przypadki zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A u dzieci w Polsce, czyli o tym, że sama higiena czasem nie wystarczy.
10.11.2016
Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest chorobą wywołaną przez bezotoczkowego wirusa RNA z rodzaju Picoviridae. Czas wylęgania choroby trwa średnio około 30 dni. Choroba może zacząć się nieswoistymi objawami prodromalnymi (gorączka, światłowstręt, zmęczenie, bóle stawów, mięśni, głowy, brak apetytu, nudności i wymioty, objawy infekcji górnych dróg oddechowych).
10.11.2016
Opis przypadku: Epidemia grypy w ośrodku opiekuńczym na Florydzie
17.10.2016
W grudniu 2014 roku Biuro ds. Epidemiologii Departamentu Zdrowia Stanu Floryda odnotowało, ze 18 z 95 (19%) rezydentów ośrodka opiekuńczego miało radiograficzne objawy zapalenia płuc i otrzymywało z tego powodu antybiotyki.
17.10.2016
Zagrożenie toksynami jako bronią biologiczną – czy jesteśmy na nie przygotowani?
15.06.2016
Według konwencji ds. Broni Chemicznej z 1993 r., toksyny to związki chemiczne, które poprzez swoje działanie na procesy życiowe mogą powodować śmierć, czasową niezdolność lub przewlekłe uszkodzenie narządów u ludzi, jak też u zwierząt, niezależnie od swojego pochodzenia i metod wytworzenia.
15.06.2016
Skuteczność kliniczna i znaczenie terapii aksetylem cefuroksymu – czy tylko dawka? A może postać? Spojrzenie lekarza i farmaceuty
09.05.2016
Przez liczne wieki próbowano znaleźć skuteczne metody leczenia. Dopiero w XX wieku doszło do przełomu. Odkryto antybiotyki – leki przeciwbakteryjne, stanowiące potężny oręż w walce z infekcjami.
Kaszel – różne przyczyny, różne postępowanie: wybrane problemy kliniczne
17.03.2016
Kaszel jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)...
Diagnostyka i leczenie chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego
16.03.2016
Mimo postępu medycyny w diagnostyce i terapii, choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego zalicza się do największych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Liczbę zarażonych pasożytami jelitowymi pod koniec XX wieku szacowano na ponad 2 mld, a żyjących w rejonach endemicznego występowania patogennych helmintów i pierwotniaków na ponad 5 mld.
Półpasiec – objawy kliniczne,  leczenie i profilaktyka
01.03.2016
Wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV) należy do rodziny wirusów opryszczki. Zakażenia tymi wirusami są powszechne. Pierwotne zakażenie VZV (ospa wietrzna) obejmuje skórę i błony śluzowe, a jego następstwem jest wnikanie wirusa do zakończeń nerwów czuciowych i ich transport aksonalny do neuronów zwojów grzbietowych, nerwów czaszkowych oraz zwojów autonomicznego układu nerwowego.
01.03.2016
Leczenie zakażeń górnych dróg oddechowych, co nowego?
24.02.2016
Infekcje dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną wizyt rodzica z dzieckiem u pediatry. Stanowią ok. 60–90% wszystkich zakażeń i są główną przyczyną gorączki u młodszych dzieci.
24.02.2016
Szczepionka przeciw meningokokom B. Rekombinowane białka zamiast  polisacharydów skoniugowanych  z białkami. Koncepcja na przyszłość?
24.02.2016
Pneumokok, meningokok i pałeczka hemofilna typu b stanowią szczególne zagrożenie jako przyczyny najcięższych, tzw. inwazyjnych zakażeń, tj. infekcji przestrzeni organizmu zwykle jałowych, takich jak opony mózgowo-rdzeniowe (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych [ZOMR]), krew (od skąpoobjawowej bakteriemii po pełnoobjawową posocznicę z towarzyszącym wstrząsem, wykrzepianiem wewnątrznaczyniowym, zatorami bakteryjnymi, martwicą narządów i dystalnych części kończyn), a także niekiedy otrzewnej i stawów

Pytania i odpowiedzi