Aktualności

Badania: Wziewna szczepionka przeciw COVID-19 daje obiecujące wyniki
14.02.2022
W badaniach na zwierzętach naukowcy potwierdzili wysoką skuteczność wdychanej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Preparat wywołuje odporność już w układzie oddechowym, a przy tym działa na kilka elementów wirusa jednocześnie.
Nowa kombinacja leków przeciwwirusowych wysoce skuteczna przeciwko SARS-CoV-2
10.02.2022
Naukowcy zidentyfikowali obiecującą kombinację leków przeciwwirusowych, która ma duży potencjał w leczeniu COVID-19. Połączenie brequinaru z remdesiwirem lub molnupirawirem zahamowało wirusa SARS-CoV-2 w ludzkich komórkach układu oddechowego i u myszy.
Badania: Omikron utrzymuje się na powierzchniach dłużej niż inne warianty
08.02.2022
Najnowsze badania przeprowadzone w Japonii wskazują, że Omikron utrzymuje się na powierzchniach dłużej niż inne warianty koronawirusa - podaje w poniedziałek portal The Conversation.
Traumy z dzieciństwa wpływają na odmowę szczepień
04.02.2022
Nieszczęście w dzieciństwie związane z nadużywaniem alkoholu w rodzinie, agresją czy porzuceniem – ma wpływ na poziom zaufania do instytucji państwowych i systemu ochrony zdrowia. Opór wobec szczepień jest trzykrotnie wyższy u osób, które doświadczyły czterech lub więcej rodzajów traum – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie BMJ Open.
Badanie: pół roku po dawce przypominającej Moderny przeciwciała przeciwko Omikronowi obecne, ale ich poziom niższy
03.02.2022
Pół roku po podaniu dawki przypominającej szczepionki firmy Moderna poziom przeciwciał neutralizujących dla wariantu Omikron obniżył się, ale nadal były one wykrywane u wszystkich uczestników badania - wynika z najnowszych badań, opublikowanych na łamach „New England Journal of Medicine".
Wykrywanie grypy i COVID-19 przy użyciu smartfona
02.02.2022
Dzięki zestawowi laboratoryjnemu oraz odpowiedniej aplikacji smartfon może posłużyć do wykrywania COVID-19 i grypy - informuje pismo „JAMA Network Open“.
Skład mikrobiomu jelitowego może sprzyjać „długiemu COVID-owi“
26.01.2022
Skład mikrobiomu jelitowego może mieć związek z ryzykiem długotrwałego utrzymywania się objawów po przechorowaniu COVID-19 - informuje pismo „Gut“.
Dr Krawczyk: pandemia powinna nas nauczyć rozsądnej obawy przed zakażeniami układu oddechowego
24.01.2022
Jeśli czegokolwiek nauczy nas pandemia COVID-19 będzie to, miejmy nadzieję, rozsądna, pozbawiona paniki obawa przed chorobami zakaźnymi układu oddechowego – stwierdza dr Ewa Krawczyk z Georgetown University w Waszyngtonie.

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi