Aktualności

Lekarze radzą, jak uchronić się przed kleszczami
01.08.2017
Odzież z długimi rękawami i nogawkami, preparaty przeciwko kleszczom, a po spacerze dokładna kontrola ciała – te zasady zapobiegania ukąszeniom kleszczy i roznoszonym przez nie groźnym chorobom zalecają lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.
Naukowcy stworzyli w laboratorium wirusa ospy prawdziwej
21.07.2017
Dwaj kanadyjscy wirusolodzy zsyntetyzowali w laboratorium aktywny szczep wirusa ospy prawdziwej, Variola Vera. Użyli do tego szczepu ospy wietrznej, niegroźnej dla ludzi. Wyszukali w internecie potrzebne im fragmenty DNA.
Jak wykryć sepsę na podstawie jednej kropli krwi?
06.07.2017
Przenośne urządzenie pozwala szybko wykryć sepsę na podstawie badania jednej kropli krwi – informuje pismo „Nature Communications”. Zespół naukowców z USA zakończył właśnie badania kliniczne urządzenia.
06.07.2017
Witamina C, kortykosteroidy i witamina B1 mogą leczyć sepsę
30.06.2017
Koktajl łatwo dostępnych substancji: witaminy C, przeciwzapalnych kortykosteroidów i witaminy B1 może zapobiegać powikłaniom po sepsie i zmniejszać śmiertelność pacjentów z tą chorobą. O działaniu eksperymentalnej terapii donoszą naukowcy z Eastern Virginia Medical School.
30.06.2017
Specjalny plaster pozwoli samodzielnie zaszczepić się przeciwko grypie
29.06.2017
Wyposażony w sto maleńkich igieł plasterek ma pozwolić każdemu na samodzielne i bezbolesne zaszczepienie się przeciwko grypie – zawiadamia „Lancet”.
Z HIV długość życia niemal taka sama jak bez wirusa
22.06.2017
Młode osoby z HIV mogą żyć niemal tak samo długo, jak inni ludzie, jeśli tylko prawidłowo i odpowiednio wcześnie są leczone – wynika z badań brytyjskich specjalistów opublikowanych przez czasopismo "Lancet".
22.06.2017
Szczepionka przeciwko miażdżycy
21.06.2017
Rozpoczęły się badania kliniczne szczepionki AT04A. Ma ona powstrzymywać powstawanie zatykających naczynia krwionośne złogów, ograniczając w ten sposób ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.
Kleszcza usuwamy jak najszybciej i obserwujemy reakcję organizmu
12.06.2017
Trwa sezon aktywności kleszczy. Co zrobić, kiedy odkryjemy go na skórze? Specjaliści radzą, by usunąć go jak najszybciej, a potem uważnie obserwować reakcję organizmu pod kątem objawów ewentualnego zakażenia, np. boreliozą.

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi