Aktualności
Narodowa Służba Zdrowia w Wielkiej Brytanii (NHS) przechodzi kryzys. Lekarze przestaną przepisywać pacjentom m.in. szczepionki przyjmowane przed podróżami do innych krajów, bezglutenowe jedzenie oraz niektóre, powszechnie dostępne leki.
03.04.2017
O 230 procent wzrosła w tym roku we Włoszech w porównaniu z tym samym okresem w 2016 roku liczba zachorowań na odrę - podało w czwartek ministerstwo zdrowia, wyrażając zaniepokojenie tą sytuacją. Wzrost ten wiąże ze spadkiem liczby szczepień.
17.03.2017
1
Od momentu wybuchu epidemii w Rumunii zachorowało na odrę ok. 3400 osób, a 17 zmarło. ECDC ostrzega o wysokim prawdopodobieństwie przedostania się wirusa poza obszar tego kraju. W związku z zagrożeniem obniżony został m.in. wiek, w którym dziecku podawana jest pierwsza dawka szczepionki przeciwko odrze.
13.03.2017
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych informuje, że Europejska Agencja Leków dokonuje przeglądu antybiotyków z grupy chinolonów i fluorochinolonów w celu oceny utrzymywania się ciężkich działań niepożądanych.
24.02.2017
"Jeszcze do niedawna wielu naukowców sądziło, że oczekiwana średnia długość życia nigdy nie przekroczy bariery 90 lat" - mówi prof. Majid Ezzati z Imperial College w Londynie. Tymczasem badanie opublikowane właśnie w prestiżowym tygodniku medycznym "The Lancet" donosi o znaczących zmianach wśród światowej ludności.
22.02.2017
Zdecydowana większość Amerykanów uważa, że dzieci uczęszczające do szkół publicznych powinny być zaszczepione. Sceptyczni wobec szczepień są głównie Afroamerykanie, ludzie młodzi przed 30. rokiem życia, osoby, które korzystały z medycyny niekonwencjonalnej, oraz te, które są gorzej poinformowane o osiągnięciach naukowych.
06.02.2017
W Wielkiej Brytanii co roku leczonych jest od 1,5 tys. do 2 tys. pacjentów zarażonych malarią wywoływaną przez jednokomórkowe pierwotniaki Plasmodium. Oporność na leki stwierdzono u czterech pacjentów leczonych od października 2015 r.
01.02.2017
"Epidemia grypy rozpoczęła się na początku grudnia i nasiliła się pod koniec miesiąca" - mówi Serge Smadja, sekretarz generalny SOS Lekarze. Wirus został rozpoznany jako H3N2; jest dość zjadliwy i groźny, o ciężkich objawach. Coraz głośniej mówi się we Francji o obowiązkowych szczepieniach przeciw grypie dla personelu medycznego.
23.01.2017