Aktualności
W Polsce w poprzednim sezonie na szczepienie przeciw grypie zdecydowało się zaledwie ok. 5,5% społeczeństwa. I chociaż w przypadku seniorów odsetek ten był większy - 20%, to wciąż zdecydowanie za mało. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje poziom 75% w tej grupie wiekowej. Czy w Polsce jest szansa, aby system był przyjazny dla pacjenta i żeby coraz więcej Polaków zdecydowało się skorzystać z tej formy profilaktyki?
Szczepienia rozpoczynają się już w ciągu pierwszych 24 godzin życia dziecka. Przed opuszczeniem oddziału noworodkowego, każdy noworodek, u którego nie występują wyraźne przeciwwskazania medyczne, powinien zostać zaszczepiony m.in. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B).
23.11.2023
1
Konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz uważa, że obecna sytuacja epidemiologiczna wielu chorób zakaźnych to efekt popandemiczny COVID-19.
22.11.2023
W styczniu 2024 r. Warszawa rozpocznie program bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom i ciężkim zapaleniom płuc u osób z nowotworami. Projekt „PneumoOnko" będzie trwał 3 lata.
Ta zakaźna choroba wirusowa może przebiegać łagodnie, ale powoduje też poważne powikłania, takie jak neuralgia półpaścowa.
16.11.2023
Badacze z Gdańska opracowali prototyp szczepionki na wirusa Zika. Skuteczność rozwiązania została przebadana do tej pory na mysim modelu zwierzęcym.
14.11.2023
Z końcem listopada br. zostaną przekazane rekomendacje do szczepienia szczepionką z wariantem XBB. Wydanie rekomendacji będzie powiązane z dostawą i dostępnością szczepionek dla pacjentów - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
13.11.2023
Wirus dengi coraz bardziej się rozprzestrzeniania w Europie. Sam w sobie jest groźny, a dodatkowo niepokojący jest fakt, że może on powodować poważne powikłania u osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
08.11.2023