Aktualności

MZ: molnupiravir dopuszczony do obrotu, może być legalnie dystrybuowany na terenie Polski
10.02.2022
Minister zdrowia podjął działania mające na celu zapewnienie dostępności produktu Lagevrio/molnupiravir dla pacjentów leczonych w Polsce, dopuszczając go na czas określony. Produkt posiada pozwolenie na dopuszczenie do obrotu i może być legalnie dystrybuowany na terenie Polski - poinformowało MZ.
Andrusiewicz: odnotowujemy delikatne spadki w epidemii
07.02.2022
Odnotowujemy delikatne spadki w epidemii - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak stwierdził, świadczą o tym dwie ważne statystyki. Wskazał na mniejszą liczbę zleceń na testy z POZ oraz na mniejsza liczbę wykonywanych testów.
07.02.2022
KPRM rozpoczyna w lutym nową odsłonę kampanii
02.02.2022
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozpoczyna w lutym 2022 r. nową odsłonę kampanii "Wybierz mądrze, zaszczep się". Tym razem będzie ona skoncentrowana na szczepieniach dzieci i kobiet w ciąży oraz skuteczności dawki przypominającej.
Dr Sutkowski: Naszym zdaniem molnupiravir powinien być dystrybuowany przez apteki
31.01.2022
Naszym zdaniem molnupiravir powinien być dystrybuowany przez apteki na takiej samej zasadzie, jak wszystkie inne leki – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
Prof. Banach: szczyt zakażeń koronawirusem przed nami; może być ich kilkaset tysięcy dziennie
28.01.2022
Szczyt zakażeń SARS-CoV-2 jest jeszcze przed nami. Dane matematyczne wskazują, że może być kilkaset tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie - powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi.
Prof. Szuster-Ciesielska: przejście SARS-CoV-2 w kierunku wirusa sezonowego może potrwać nawet 10 lat (wywiad)
28.01.2022
Przejście SARS-CoV-2 w kierunku wirusa sezonowego, powodującego objawy grypopodobne potrwa około 10 lat, a być może nawet dłużej – powiedziała PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jej zdaniem Omikron nie będzie ostatnim wariantem tego patogenu.
Prof. Szczeklik: dawka przypominająca powinna być niezbędnym dopełnieniem szczepienia przeciwko COVID-19
21.01.2022
Dawka przypominająca (booster) powinna być zaliczana jako niezbędne dopełnienie szczepienia przeciwko COVID-19. Kto tylko może powinien ją przyjąć – przekonuje prof. Wojciech Szczeklik, który jest kierownikiem Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie.
Prof. Anna Czyż: skuteczność szczepień wśród pacjentów po przeszczepie szpiku wynosi 90 proc.
18.01.2022
Po zbadaniu stu zaszczepionych pacjentów po przeszczepie szpiku okazało się, że skuteczność szczepień wśród tej grupy chorych jest podobna jak w zdrowej populacji i wynosi około 90 proc. Nie stwierdzono też ciężkich reakcji na szczepionkę – dodała prof. Anna Czyż.

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi