Aktualności

NIK: Lokalne nierówności w dostępie do świadczeń medycznych
17.10.2016
Lokalne władze starają się zadbać o to, co kuleje w publicznej ochronie zdrowia. Od lat jednak toczy się dyskusja wokół tego, czy pieniądze na te zadania można byłoby wydawać efektywniej, równocześnie nie zabierając samorządowcom niezależności. Głos w sprawie, pośrednio, zabrała NIK, która w swoim najnowszym raporcie analizuje samorządowe programy.
17.10.2016
Liceum pielęgniarce wystarczy
17.10.2016
Resort zdrowia chce dwustopniowych szkół branżowych dla pielęgniarek. Samorząd zawodowy krytykuje pomysły ministra Konstantego Radziwiłła.
Leczenie całościowe tańsze niż leczenie każdej choroby oddzielnie
17.10.2016
To, że geriatria jest opłacalna z perspektywy finansowej, to jest udokumentowane. Na jednym pacjencie "zarabiamy", jeżeli trafiłby do geriatry zamiast do internisty, 1320 zł rocznie - powiedziała, powołując się na raport NIK, prof. Barbara Bień z Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Szpital zwraca się do pacjentów z prośbą o remont
17.10.2016
Na drzwiach sekretariatu szpitala w Bytomiu zawisła kartka z "prośbą do pacjentów". Chodzi o pomoc w wyremontowaniu szpitalnych łazienek, ale mile widziane jest również zaopatrzenie w mydło, bandaże i pościel.
Szczepienia: powstrzymać opór, zbudować zaufanie
14.10.2016
Jak wynika z badania opublikowanego przez Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej, mieszkańcy Europy są najbardziej sceptycznie nastawieni wobec szczepień. Problem z ich akceptacją obserwuje się również od kilku lat w Polsce.
Jak zachęcić do szczepień?
14.10.2016
Dopłaty oraz wprowadzenie jednej urzędowej ceny - to najnowszy pomysł resortu zdrowia, który ma zachęcić do ochrony przed chorobami zakaźnymi.
14.10.2016
Seniorzy zaszczepią się bezpłatnie
13.10.2016
O szczepieniach przeciwko grupie sezonowej powinny szczególnie pamiętać osoby najbardziej zagrożone grypą i jej powikłaniami, m.in. seniorzy. Tego rodzaju akcję profilaktyczną prowadzi od kilkunastu lat Radom. Rokrocznie szczepionych jest tu około 3,5 tys. osób.
Przy refundacji preferowane będą lokalnie działające firmy
12.10.2016
Rząd chce, by przy podejmowaniu decyzji o włączeniu medykamentu do refundacji większą rolę odgrywało to, czy jego wytwórca tworzy w naszym kraju miejsca pracy i przykłada się do wzrostu PKB oraz innowacyjności. Eksperci ostrzegają jednak, że to może pogorszyć sytuację pacjentów.

Materiały do pobrania

Pytania i odpowiedzi