Aktualności
Decyzje niektórych rodziców o nieszczepieniu dzieci wynikają z braku wiedzy o tym, co przynosi korzyści zdrowotne, a co ich nie przynosi - ocenia krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Ewa Helwich. Poznaj szczegóły obrad parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych.
Wszystkie szczepienia są efektywne kosztowo, dlatego warto je refundować z budżetu państwa - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie prof. Ron Dagan z centrum medycznego uniwersytetu w Beer Szewie w Izraelu.
24.10.2017
Kiedy przyszłam do pracy w szpitalu, to cały czas słyszałam, że to jest przejściowy okres. Ktoś jest na macierzyńskim, ktoś chory, dwa etaty w ogóle nieobsadzone. Słyszałam, że tylko ten miesiąc, pół roku, jeszcze troszkę. Ale nic się nie zmieniało. To wina systemu. I tego, że jest za mało lekarzy, za mało pielęgniarek, za mało ratowników. I że na dłuższą metę nikt nie wytrzymuje siedmiu 24-godzinnych dyżurów w miesiącu.
Od kiedy działa sieć szpitali rodzice maluchów nie wiedzą, gdzie szukać pomocy w w nocy, weekendy i święta. Pacjentowi pozostaje obdzwaniać szpitale i pytać, czy pediatra ma tam dyżur, NFZ tego nie wie.
20.10.2017
W Polsce w ciągu pięciu ostatnich lat liczba rodziców, którzy odmówili szczepienia dzieci wzrosła aż pięciokrotnie. Jeśli trend się utrzyma, to zdaniem dr Pawła Stefanoffa z Zakładu Epidemiologii NIZP realne są obawy, iż w ciągu roku, dwóch, rozpoczną się epidemie odry.
20.10.2017
Na świecie jest coraz większa tendencja, by nie ufać nauce i autorytetom - zauważyli uczestnicy konferencji „Szczepienia i Internet – czy jest się czego bać?", która odbyła się w Warszawie. Zauważyli zarazem, że liczba osób uchylających się od szczepień wzrosła w Polsce w ostatnich 5 latach ponad pięciokrotnie.
20.10.2017
Ponad 1,3 tys. łodzian będzie mogło przebadać się pod kątem wykrycia wirusa zapalenia wątroby typu C-HCV. Profilaktycznym badaniom sfinansowanym przez magistrat będą mogli poddać się wszyscy - także nieubezpieczeni w NFZ - mieszkańcy miasta w wieku 25-59 lat.
Tylko do końca września w Polsce prawie 1,7 tys. osób zachorowało na WZW typu A, czyli tzw. żółtaczkę pokarmową. W analogicznym okresie poprzedniego roku zachorowało 27 osób.
18.10.2017