Aktualności
W Polsce w ciągu pięciu ostatnich lat liczba rodziców, którzy odmówili szczepienia dzieci wzrosła aż pięciokrotnie. Jeśli trend się utrzyma, to zdaniem dr Pawła Stefanoffa z Zakładu Epidemiologii NIZP realne są obawy, iż w ciągu roku, dwóch, rozpoczną się epidemie odry.
20.10.2017
Na świecie jest coraz większa tendencja, by nie ufać nauce i autorytetom - zauważyli uczestnicy konferencji „Szczepienia i Internet – czy jest się czego bać?", która odbyła się w Warszawie. Zauważyli zarazem, że liczba osób uchylających się od szczepień wzrosła w Polsce w ostatnich 5 latach ponad pięciokrotnie.
20.10.2017
Ponad 1,3 tys. łodzian będzie mogło przebadać się pod kątem wykrycia wirusa zapalenia wątroby typu C-HCV. Profilaktycznym badaniom sfinansowanym przez magistrat będą mogli poddać się wszyscy - także nieubezpieczeni w NFZ - mieszkańcy miasta w wieku 25-59 lat.
Tylko do końca września w Polsce prawie 1,7 tys. osób zachorowało na WZW typu A, czyli tzw. żółtaczkę pokarmową. W analogicznym okresie poprzedniego roku zachorowało 27 osób.
18.10.2017
Powszechne szczepienia przeciwko grypie to korzyść dla zdrowia, oszczędności dla budżetu i zabezpieczanie przed stale zagrażającą pandemią – mówiła prof. Lidia Brydak na konferencji prasowej poświęconej zapobieganiu i leczeniu tej choroby.
18.10.2017
Około 30 mieszkających w Poznaniu Romów zostało w poniedziałek zaszczepionych przeciwko odrze. Akcja szczepień ma związek z wzrostem liczby zachorowań na tę chorobę, odnotowaną w ostatnich tygodniach w stolicy Wielkopolski.
17.10.2017
Nieszczepienie dzieci to już nie tylko fanaberia niektórych opiekunów. W I połowie 2017 r. rodzice odmówili szczepień 25,3 tys. razy - o 10 proc. więcej niż w całym 2016 r. Liczba ta stale rośnie i w tym roku padnie jej rekord. Taki trend niesie poważne ryzyko wybuchu epidemii chorób zakaźnych.
Zachowajmy jakieś proporcje. Wszyscy zarabiają za mało. Kiedy byłem młodym lekarzem, cieszyłem się, że mogę brać więcej dyżurów. Rezydent nie może się nauczyć zawodu i specjalności inaczej niż ciężką pracą na dyżurach - mówi w wywiadzie prof. Bogdan Chazan.