Aktualności
W minionym roku, jak wynika z raportu Eurostat, Polacy przeznaczyli na zdrowie średnio 6,2 proc. ogólnej kwoty wydatków. To najwięcej w historii. Powód do zadowolenia? Nie do końca. Jeśli wziąć pod uwagę znaczenie tylko „produktów farmaceutycznych”, to stajemy się numerem dwa. To konsekwencja rosnącej popularności leków na receptę. Firma QuintilesIMS jesienią szacowała, że w całym 2017 r. rynek farmaceutyczny osiągnie wartość 38,5 mld zł.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą szukać substancji, które pozwolą dokładniej diagnozować choroby odkleszczowe. Ma to pomóc w dobieraniu chorym indywidualnych, bardziej precyzyjnych metod leczenia.
07.03.2018
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego o przekazanie informacji na temat sytuacji związanej z występowaniem bakterii New Delhi w polskich szpitalach. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że liczba zakażonych bakterią New Delhi stale wzrasta.
Sytuacja jest bardzo trudna, a informacje, jakie otrzymaliśmy od Polskiego Zespołu Humanitarnego, który działa na terenach konfliktu na Ukrainie, są po prostu dramatyczne - powiedział Krzysztof Grzesik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu.
03.03.2018
Obowiązek poinformowania osób, które otrzymały szczepionki z przerwanego łańcucha chłodniczego, spoczywa na podmiotach medycznych, które złamały procedury – poinformowała Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Dorota Konaszczuk.
24.02.2018
Wszystko wskazuje, że tegoroczna epidemia grypy dopiero się rozkręca. W ciągu półtora miesiąca od początku tego roku przybyło 1,2 mln chorych. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują, że w tym sezonie grypowym zostało zdiagnozowanych już 3 mln chorych. Nawet drugie tyle osób może chodzić do pracy pomimo choroby i przekazywać zarazki współpracownikom. Oszacowano, że obecność chorego w pracy kosztuje firmy około 280 mln zł rocznie.
23.02.2018
Od początku roku w jednym z polskich województw odnotowano najwięcej w kraju przypadków zachorowania na grypę lub jej podejrzenia. Szczyt zachorowań przypadł na ostatni tydzień stycznia.
23.02.2018
W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba przypadków odmowy przez rodziców i opiekunów zaszczepienia dzieci; w 2017 r. odnotowano 30 089 takich sytuacji, w 2010 roku było ich nieco ponad 3,4 tys. – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
23.02.2018