Aktualności
Może być tak, że apteka zyska na marży sprzedanych opakowań szczepionek, ale więcej straci, utylizując niewykorzystane szczepionki – powiedziała PAP Danuta Kowal, właścicielka jednej z warszawskich aptek. Odniosła się w ten sposób do nowych przepisów umożliwiających farmaceutom wystawianie recept refundowanych na szczepionki.
17.02.2025
Grypa jest niebezpieczna dla kobiet ciężarnych, szczególnie w trzecim trymestrze. Choroba może doprowadzić do przedwczesnego porodu, a także martwych urodzeń - powiedział PAP specjalista chorób zakaźnych prof. Ernest Kuchar. Każda ciężarna może się przeciw grypie zaszczepić bezpłatnie.
14.02.2025
W punkcie szczepień w aptece można od piątku otrzymać receptę na refundowaną szczepionkę, na przykład na grypę i od razu się zaszczepić. W piątek weszły w życie przepisy umożliwiające farmaceutom wystawianie recept refundowanych na szczepionki.
14.02.2025
Dzięki dostosowaniu programów szczepień do aktualnych potrzeb możliwe jest skuteczniejsze zwalczanie chorób pneumokokowych i ograniczenie liczby ciężkich przypadków chorób zakaźnych – podkreślił prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
12.02.2025
Z końcem tygodnia spodziewamy się dodatkowej dostawy 180 tys. opakowań leku z oseltamivirem przeciw grypie – poinformował PAP w poniedziałek Główny Inspektorat Farmaceutyczny. To reakcja na wzrost zachorowań i braki tego leku w aptekach.
Wciąż warto zaszczepić się przeciw grypie, ponieważ szczyt zachorowań na nią spodziewany jest na koniec lutego – powiedziała PAP specjalistka chorób zakaźnych prof. Joanna Zajkowska. Zaznaczyła, że odporność uzyskuje się dwa tygodnie po szczepieniu.
07.02.2025
Nie ma obowiązku zakupu szczepionek na Covid-19 w ramach unijnego przetargu; Polska będzie mogła je zamówić w razie potrzeby – poinformowało PAP Ministerstwo Zdrowia. Na ten moment nie złożono jeszcze zapotrzebowania – dodał resort zdrowia.
06.02.2025
W styczniu lekarze zdiagnozowali ok. 300 tys. zachorowań na grypę - poinformował PAP Główny Inspektorat Sanitarny. Tylko w drugiej połowie miesiąca zachorowało 200 tys. osób, a od początku sezonu epidemicznego 2024/2025 - w związku z powikłaniami grypy - zmarło prawie tysiąc osób.
05.02.2025