Aktualności
Pokoje socjalne dla rodziców, sale zabaw dla dzieci, nowoczesny blok operacyjny - to wszystko w szpitalu pediatrycznym na Ochocie, który został oficjalnie otwarty. Przeniosą się tam lecznice z Działdowskiej i Litewskiej.
04.10.2015
Czy można zaszczepić się przeciw starości? Rosyjski naukowiec jest przekonany, że tak. Wstrzyknął sobie bakterie sprzed milionów lat znalezione w wiecznej zmarzlinie na Syberii.
02.10.2015
W kawałku kopalnej żywicy z Dominikany udało się znaleźć bakterię, która może być przodkiem współczesnej pałeczki dżumy. Odkrywcą nieznanego dotąd nauce gatunku prastarej pchły Atopopsyllus cionus jest dr George Poinar Jr. z Oregon State University.
02.10.2015
Polacy opracowali nowatorską szczepionkę, która może zahamować rozwój cukrzycy. Naukowy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dzięki opracowanej przez siebie nowatorskiej metodzie, uzyskali remisję choroby u małych pacjentów z cukrzycą typu I.
01.10.2015
Częstotliwość i zakres profilaktycznych badań lekarskich oraz sposób sprawowania opieki zdrowotnej przez pielęgniarki i położne - m.in. te kwestie reguluje przygotowany przez reort zdrowia projekt rozporządzenia dot. standardów profilaktycznej opieki nad dzieckiem.
29.09.2015
Do nowej siedziby szpitala pierwsi pacjenci zostali przyjęci 15 września br. Działają już jednostki przeniesione ze szpitala na Działdowskiej, a do końca roku zostaną przeniesione jednostki ze szpitala na Marszałkowskiej. W styczniu 2016 r. w szpitalu zaczną działać nowo utworzone jednostki: Klinika Położnictwa i Perinatologii oraz Klinika Neonatologii. "Umieszczenie w szpitalu zarówno kliniki położniczej, jak i neonatologicznej z oddziałem intensywnej terapii wyeliminuje konieczność przewożenia wcześniaków wymagających zabiegów chirurgicznych" - wyjaśniał dyrektor naczelny szpitala Robert Tomasz Krawczyk.
28.09.2015
W Polsce rośnie liczba osób, u których diagnozowane jest wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jak podkreślali obradujący w Krakowie specjaliści wiedza na temat objawów choroby i możliwości jej leczenia jest wciąż nikła, dlatego potrzebne są kampanie edukacyjne oraz większa liczba badań przesiewowych.
26.09.2015
Środki na szczepienia dla osób ubezpieczonych będzie zapewniał NFZ. Natomiast za szczepionki dla osób nieubezpieczonych, czyli przede wszystkim dzieci niezgłoszonych przez rodziców do ubezpieczenia, zapłaci minister zdrowia. To Narodowy Fundusz Zdrowia, a nie jak dotychczas minister zdrowia będzie od 2017 r. finansował zakup obowiązkowych szczepionek dla osób ubezpieczonych.
25.09.2015