Aktualności
Wykonywanie szczepień przeciw grypie w godzinach porannych przynosi lepsze efekty zdrowotne niż robienie ich w porze popołudniowej – donosi czasopismo „Vaccine”.
26.04.2016
Szczepienia są najskuteczniejszą drogą zapobiegania chorobom zakaźnym; nie powodują alergii ani autyzmu - przekonywali eksperci na konferencji z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień. Tymczasem liczba niezaszczepionych dzieci w Polsce co roku rośnie o kilka tysięcy.
24.04.2016
Ok. 30 mln zł wydał w ciągu ostatnich 10 lat samorząd Kielc na szczepienia przeciw pneumokokom i meningokokom, wirusowi grypy i HPV. W mieście, które jest uważane za lidera zdrowotnych programów profilaktycznych w skali kraju, odnotowuje się mniej zachorowań.
23.04.2016
"Brak szczepień to powrót do średniowiecza, kiedy to choroby zakaźne dziesiątkowały całe miasta. Zdążyliśmy już zapomnieć o groźnych epidemiach, bo wydaje się nam, że mamy ważniejsze problemy" - przedstawiamy wywiad z dr n. med. Iwoną Paradowską-Stankiewicz z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH.
22.04.2016
Malaria pojawiła się ok. 100 mln lat temu, w czasach, gdy na Ziemi królowały dinozaury. O wynikach najnowszych badań można przeczytać na łamach "American Entomologist".
22.04.2016
Wzrost liczby zachorowań spowodowanych wirusem grypy na terytorium Ukrainy nie jest nowym zjawiskiem epidemiologicznym, które mogłoby stanowić nadzwyczajne zagrożenie dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej - ocenia resort zdrowia.
21.04.2016
Inwazyjna choroba meningokokowa zaczyna się jak zwykła infekcja, ale w ciągu 24 godzin może doprowadzić do zgonu; szczepienie przeciwko bakteriom, które ją wywołują i znajomość objawów choroby to najlepszy sposób na uratowanie życia - przekonują eksperci.
21.04.2016
Ponad 2 tys. osób zakaziło się w regionie Barcelony wirusem wywołującym grypę żołądkową, najpewniej po wypiciu butelkowanej wody, która była rozprowadzana w firmach - ogłosiły w poniedziałek lokalne władze sanitarne.
19.04.2016