Aktualności
Rząd chce, by przy podejmowaniu decyzji o włączeniu medykamentu do refundacji większą rolę odgrywało to, czy jego wytwórca tworzy w naszym kraju miejsca pracy i przykłada się do wzrostu PKB oraz innowacyjności. Eksperci ostrzegają jednak, że to może pogorszyć sytuację pacjentów.
12.10.2016
WHO przekaże Haiti milion szczepionek przeciw cholerze. Po przejściu huraganu Matthew na wyspie wykryto już ponad 200 przypadków tej choroby. Organizacja chce zapobiec pojawianiu się nowych ognisk cholery przed szczytem zachorowań, który przypada na Haiti w okresie od listopada do stycznia.
12.10.2016
W swoim najnowszym raporcie organizacja ostrzega przed prawdopodobieństwem kolejnych zakażeń wirusem Zika, nie wykluczając nowych epidemii. Przenoszący Zikę komar jest pospolity w Azji, dokąd podróżuje wiele osób. Już teraz zaś odnotowano setki zakażeń wirusem w Singapurze, natomiast w Tajlandii potwierdzono dwa przypadki mikrocefalii.
12.10.2016
Dzięki współpracy naukowców z trzech polskich uczelni udało się ustalić, z jakimi cząsteczkami może się wiązać ważny enzym wirusa Zika - proteaza serynowa NS3. Uzyskane dane pozwolą na opracowanie skutecznych leków, hamujących zakażenie Ziką.
10.10.2016
Przed pięciu laty 130-gramowa porcja łososia dostarczała spożywającej ją osobie 3,5 grama korzystnych dla zdrowia kwasów omega-3, co zaspokajało całotygodniowe zapotrzebowanie. Teraz w takiej samej porcji kwasów jest o połowę mniej i poziom ten stale spada.
10.10.2016
MZ rozważa kilka scenariuszy zmiany prawa farmaceutycznego. Najprawdopodobniej w aptekach będą sprzedawane tylko leki, obrót pozaapteczny zaś zostanie ograniczony do minimum. Resort zdrowia chce również wprowadzenia ograniczenia dostępności leków w sklepach i na stacjach benzynowych.
W sobotę po raz trzeci rozpoczynają się obchody Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy, w ramach których odbędą się bezpłatne szczepienia przeciwko grypie – informuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.
W bezpieczeństwo szczepień najbardziej powątpiewają Europejczycy, w tym szczególnie Francuzi - wynika z międzynarodowych badań, którymi objęto 66 tys. osób w 67 krajach. Raport "State of Vaccine Confidence 2016" publikuje "EbioMedicine".
04.10.2016