Podziel się z innymi:
2025-04-04
Badania: szczepienie przeciwko półpaścowi zmniejsza ryzyko demencji
Źródło/Autor:
PAP
Szczepienie przeciwko półpaścowi zmniejsza ryzyko demencji, szczególnie u kobiet – twierdzą amerykańscy badacze na łamach "Nature". To kolejne badanie potwierdzające tę zależność, z użyciem różnych preparatów chroniących przed tą groźną chorobą.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Na Dolnym Śląsku rośnie liczba zakażonych boreliozą. Z danych Wojewódzkiej Sanitarnej Stacji Epidemiologicznej wynika, że rok do roku pacjentów z tą chorobą jest coraz więcej. W ubiegłym było to 1569 przypadków. W tym eksperci spodziewają się kolejnego wzrostu zakażeń.
Przed wyjazdem na wakacje należy pamiętać o szczepieniach ochronnych. W poradni medycyny podróży specjalista pomoże dobrać szczepienia do kierunku wyjazdu – powiedział w piątek główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski.
Od 1974 r. dzięki rutynowym szczepieniom uratowano na świecie 154 mln dzieci. Od dwóch dziesięcioleci obserwuje się jednak stagnację poziomu wyszczepienia dzieci, co grozi w przyszłości wzrostem zakażeń – wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez „Lancet”.
26.06.2025