Podziel się z innymi:
2023-11-03
1
Nie warto zwlekać ze szczepieniem przeciw półpaścowi
Źródło/Autor:
Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia
Wraz z wiekiem nasz układ odpornościowy funkcjonuje coraz słabiej, dlatego chorujemy częściej, a przebieg zakażeń staje się poważniejszy i rozwijają się powikłania. Mogą też uaktywnić się wirusy uśpione w organizmie, jak Varicella Zoster Virus (VZV) wywołujący półpasiec. Dlatego konieczne są szczepienia osób dorosłych – podkreślają eksperci.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Szczepienie przeciwko półpaścowi zmniejsza ryzyko demencji, szczególnie u kobiet – twierdzą amerykańscy badacze na łamach "Nature". To kolejne badanie potwierdzające tę zależność, z użyciem różnych preparatów chroniących przed tą groźną chorobą.
04.04.2025
Od 1 kwietnia 2025 r. kobiety w ciąży i seniorzy, którzy skończyli 65 lat, mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi RSV. Seniorzy w wieku 65+ z chorobami współistniejącymi mogą też bezpłatnie zaszczepić się przeciwko innej chorobie – półpaścowi.
Rozpoczęła się kontrola kart szczepień – powiedział PAP rzecznik GIS Marek Waszczewski. Podkreślił, że nie jest to kontrola ani dzieci, ich rodziców, ani przychodni. "Chcemy dokładnie sprawdzić, ilu mamy zaszczepionych i przeciwko którym chorobom" – dodał.
02.04.2025