Podziel się z innymi:
2015-08-18

Test krwi pozwoli zbadać, jakie mieliśmy zakażenia

Źródło/Autor: PAP

Tylko o niektórych infekcjach wiemy, że nas zaatakowały. Wiele jest jednak zakażeń ukrytych. Zdarzają się one wtedy, gdy jakiś patogen wniknął do naszego organizmu, ale nie wywołał poważniejszych dolegliwości. Zdarza się to, kiedy np. ukąsi nas kleszcz zainfekowany wirusem lub bakterią chorobotwórczą. Może wtedy dojść do rozwoju odkleszczowego zapalenia mózgu lub boreliozy. W utajeniu nawet przez 20 lat może się rozwijać wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Test krwi pozwoli zbadać, jakie mieliśmy zakażenia
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
GIS: wpływa więcej zgłoszeń o niezaszczepionych dzieciach
08.04.2025
Kontrola kart szczepień spowodowała, że sanepid dostaje więcej zgłoszeń o niezaszczepionych dzieciach – poinformował w poniedziałek główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski. Wzrosło też zainteresowanie rodziców uzupełnieniem szczepień dzieci po terminie - dodał.
W marcu prawie 7 tys. przypadków krztuśca i 81 tys. zakażeń wirusem RSV
07.04.2025
W marcu lekarze wykryli prawie 7 tys. przypadków krztuśca, o 2 tys. więcej niż w lutym. Wzrosła też liczba zakażeń wirusem RSV. W marcu przeszło je ponad 81 tys. osób – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Od 1 kwietnia kobiety ciężarne i osoby 65 plus mogą zaszczepić się przeciw RSV za darmo.
Badania: szczepienie przeciwko półpaścowi zmniejsza ryzyko demencji
04.04.2025
Szczepienie przeciwko półpaścowi zmniejsza ryzyko demencji, szczególnie u kobiet – twierdzą amerykańscy badacze na łamach "Nature". To kolejne badanie potwierdzające tę zależność, z użyciem różnych preparatów chroniących przed tą groźną chorobą.
 

Pytania i odpowiedzi