Podziel się z innymi:
2015-08-18
Test krwi pozwoli zbadać, jakie mieliśmy zakażenia
Źródło/Autor:
PAP
Tylko o niektórych infekcjach wiemy, że nas zaatakowały. Wiele jest jednak zakażeń ukrytych. Zdarzają się one wtedy, gdy jakiś patogen wniknął do naszego organizmu, ale nie wywołał poważniejszych dolegliwości. Zdarza się to, kiedy np. ukąsi nas kleszcz zainfekowany wirusem lub bakterią chorobotwórczą. Może wtedy dojść do rozwoju odkleszczowego zapalenia mózgu lub boreliozy. W utajeniu nawet przez 20 lat może się rozwijać wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Specjalista chorób zakaźnych prof. Ernest Kuchar przekonuje w rozmowie z PAP, że to normalne, że w ściekach wykrywa się różne patogeny. Dlatego jego zdaniem doniesienia o wykryciu wirusa polio nie powinny budzić obaw, ponieważ nie stanowi on bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia publicznego.
21.11.2024
Nowo opracowana nanocząsteczka lipidowo-polimerowa pozwala skuteczniej wprowadzać leki i szczepionki do płuc – na razie u myszy. O zbliżającej się możliwości wziewnego podawania leków i szczepionek mRNA informuje „Journal of the American Chemical Society”.
20.11.2024
Inwestycja w szczepienia dorosłych zwraca się 19-krotnie, a inwestycja w szczepienia przeciw pneumokokom, bakteriom wywołującym zapalenie płuc, to zwrot aż 33-krotny – podkreślają eksperci. Ryzyko zakażenia pneumokokami wzrasta w sezonie jesienno-zimowym, przypominają.
13.11.2024
1