Podziel się z innymi:
2023-06-29
Ocena skuteczności szczepienia przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi (Tdap, Adacel) podczas ciąży w zapobieganiu występowania krztuśca u niemowląt
Źródło/Autor:
dr n. med. Martyna Biała
W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań na krztusiec. Nasilenie objawów tego zakażenia zależy od wieku chorego i stanu uodpornienia.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
W wielu krajach na świecie wprowadzono szczepienia kobiet ciężarnych przeciwko krztuścowi, dzięki czemu przeciwciała ochronne przechodząc przez łożysko chronią dziecko w pierwszych miesiącach jego życia. Optymalny okres, w którym należy podać ciężarnej szczepienie przeciwko krztuścowi pozostaje przedmiotem dyskusji.
17.10.2024
Pomimo programów szczepień, krztusiec jest jedną z najsłabiej kontrolowanych bakteryjnych chorób zakaźnych, zwłaszcza wśród osób dorosłych.
06.09.2024
W niniejszym badaniu oceniano częstość występowania i ryzyko powikłań krztuśca u dorosłych pacjentów: obciążonych i nieobciążonych chorobami współistniejącymi.
20.08.2024