Szczepienie przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży

 

autor: szczepienia.pzh.gov.pl

2019-11-05

Prof. Jacek Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, tłumaczy jakie szczepienia są zalecane kobietom w ciąży.

Szczepienie ciężarnych przeciwko krztuścowi – w jaki sposób pacjentki zdobywają informacje i jak należy je informować o szczepieniu?

 

autor: Redakcja Esculap

2019-10-21

W dobie popularności ruchów antyszczepionkowych, które bazują na informacjach niepopartych danymi naukowymi, kwestie zachęcania pacjentów do poddania się szczepieniu i odpowiedniego ich informowania o programie szczepień stają się kluczowym czynnikiem, który może decydować o sukcesie całego programu szczepienia przeciwko krztuścowi.

Szczepienia ciężarnych przeciw krztuścowi

 

autor: Redakcja Esculapa

2019-09-23

Szczepienia kobiet w ciąży przeciw krztuścowi realizowane są z dużym powodzeniem w wielu krajach.

Zapobieganie krztuścowi – od badań klinicznych do rutynowej praktyki

 

autor: Redakcja Esculap.com

2019-08-27

Prowadzone od lat 40. ubiegłego wieku szczepienia przeciwko krztuścowi doprowadziły do znacznego zmniejszenia zapadalności na tę chorobę, choć nie umożliwiły jej eradykacji. Ta spektakularna zmiana była możliwa dzięki znacznemu zwiększeniu wyszczepialności w ostatnich dziesięcioleciach i wprowadzeniu nowych szczepionek acellularnych, które bez względu na liczbę antygenów (1-, 2-, 3- i 5-składnikowe) są bardzo skuteczne w ograniczaniu liczby zachorowań.

Szczepienie przypominające preparatem DTaP-IPV – skuteczność i bezpieczeństwo

 

autor: Redakcja Esculap.com

2019-08-20

Pomimo dostępności antybiotyków i szeroko zakrojonych programów powszechnych szczepień krztusiec wciąż stanowi poważne ryzyko dla zdrowia i życia

Szczepienia w cukrzycy – zalecenia a rzeczywistość

 

autor: Tomasz Głażewski, Anna Stępień, Leszek Czupryniak

2019-09-23

U chorych na cukrzycę częściej dochodzi do zakażeń i cechują się one cięższym przebiegiem.

Jak rezygnacja z obowiązku szczepień mogłaby wpłynąć na epidemiologię krztuśca?

 

autor: Redakcja Esculap.com

2019-07-19

W niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Japonii, kryzys zaufania do szczepień doprowadził do zmniejszenia odsetka zaszczepionych w populacji, co z kolei spowodowało zwiększenie zachorowalności na choroby, przed którymi chronią szczepienia.

Zalecenia Globalnej Inicjatywy Przeciwkrztuścowej (GPI) w sprawie szczepień przeciwko krztuścowi

 

autor: Redakcja Esculap.com

2019-06-18

Krztusiec u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 5 lat jest chorobą zagrażającą życiu, a niemal 60% zgonów z powodu krztuśca obserwuje się wśród pacjentów z tej grupy wiekowej.

Bezpłatne szczepienia dorosłych przeciwko krztuścowi spowodowały siedmiokrotne zwiększenie poziomu wyszczepienia populacji w Australii

 

autor: Redakcja Esculap.com

2019-05-27

Krztusiec, choroba opisywana do niedawna jako jedna z chorób wieku dziecięcego, coraz częściej rozpoznawany jest u dorosłych. Zwiększenie zapadalności na krztusiec w starszych grupach wiekowych stanowi tak duży problem zdrowia publicznego, że coraz częściej mówi się o potrzebie prowadzenia szczepień w grupach osób dorosłych o podwyższonym ryzyku zakażenia.

Szczepienie przeciwko krztuścowi ciężarnych – bezpieczeństwo i kwestie związane z powtórnym podaniem Tdap

 

autor: Redakcja Esculap.com

2019-04-16

W 2012 roku Komitet Doradczy ds. Szczepień (Advisory Committee on Immunization Practices, ACIP) amerykańskiego Centrum ds. Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) zalecił podawanie szczepionki Tdap zawierającej toksoid tężca, zmniejszoną dawkę toksoidu błonicy i acellularną szczepionkę przeciwko krztuścowi wszystkim ciężarnym w celu ochrony noworodka przed zakażeniem krztuścem.