Skuteczność i bezpieczeństwo acellularnej szczepionki przeciwko krztuścowi w czasie ciąży - systematyczny przegląd piśmiennictwa

 

autor: Redakcja Esculap.com

2020-08-25

Choć krztusiec jest chorobą, której można zapobiegać drogą szczepień, wciąż stanowi duże zagrożenie epidemiologiczne, szczególnie dla najmłodszych dzieci, które są narażone na ciężkie powikłania choroby, w tym zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, bezdech, encefalopatię i nadciśnienie płucne spowodowane przez bardzo nasiloną limfocytozę.

Czy zwiększenie dostępu ciężarnych do szczepienia przeciwko krztuścowi wpływa na poziom wyszczepienia – obserwacje brytyjskie

 

autor: Redakcja Esculap.com

2020-07-29

Dotychczasowe dane wskazują, że szczepienie ciężarnych przeciwko krztuścowi pozwala uzyskać bierne uodpornienie niemowlęcia w okresie życia płodowego (dzięki transportowanym przez łożysko przeciwciałom matczynym) oraz chroni najmłodsze dzieci przed zakażeniem przez matki i znacząco zmniejsza ryzyko związane z zakażeniem.

W poszukiwaniu lepszej ochrony – przegląd badań nad nowymi szczepionkami przeciwko krztuścowi

 

autor: Redakcja Esculap.com

2020-06-25

W ostatnich latach prowadzone są także badania nad szczepionkami wykorzystującymi mikropęcherzyki wytwarzane przez bakterie Gram-ujemne.

Jak zmieniały się strategie ochrony przed zakażeniem krztuścem w pierwszych miesiącach życia dziecka? – obserwacje trendów amerykańskich w latach 2009-2016

 

autor: Redakcja Esculap.com

2020-05-12

Pierwsze zalecenia dotyczące ochrony najmłodszych wydano 15 lat temu w Stanach Zjednoczonych i obejmowały one stosowanie strategii kokonowej – szczepienie matek i najbliższych z otoczenia dziecka. Ze względu na trudności logistyczne i niedostateczną skuteczność tej strategii w rutynowej praktyce, w 2011 roku wprowadzono pierwsze zalecenia szczepienia ciężarnych.

Aktualny Program Szczepień Ochronnych – co nas czeka w 2020 r.?

 

autor: Anna Długosz, Aleksandra Zomerfeld, Agnieszka Szczukocka-Zych

2020-06-08

Szczepienia przeciwko rotawirusom, wirusowi brodawczaka ludzkiego i meningokokom pozostaną nieobowiązkowe.

Korzyści kliniczne i immunologiczne ze szczepienia przeciwko krztuścowi w czasie ciąży – systematyczny przegląd piśmiennictwa

 

autor: redakcja Esculap.com

2020-04-28

Aby zmniejszyć ryzyko w najbardziej narażonej grupie wiekowej (niemowlęta), od kilku lat zaleca się szczepienie przypominające kobiet w ciąży, którego celem jest zwiększenie odporności biernej nowo urodzonych dzieci. W literaturze pojawia się coraz więcej danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa szczepienia ciężarnych.

Sezon epidemiczny 2019/2020 – co nowego w grypie?

 

autor: Lidia B. Brydak

2020-04-10

Najskuteczniejszym i najtańszym sposobem na utrzymanie dzieci w zdrowiu jest szczepienie przeciwko grypie.

Bezpieczeństwo szczepionki przeciwko krztuścowi (Tdap) w czasie ciąży – wyniki metaanalizy 27 badań klinicznych

 

autor: Redakcja Esculap.com

2020-03-26

Krztusiec może rozwijać się u ludzi w każdym wieku, ale stanowi szczególne zagrożenie w grupie niemowląt. Najmłodsze dzieci często mają ciężki przebieg choroby, wymagający hospitalizacji i obarczony dużym ryzykiem zgonu.

Jak zwiększyć poziom wyszczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi – doświadczenia amerykańskie

 

autor: Redakcja Esculap.com

2020-02-27

Zgodnie z raportem amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC, ang. Centers for Disease Control and Prevention) opublikowanym w 2017 co trzeci zgon z powodu krztuśca w Stanach Zjednoczonych dotyczy niemowląt.

Czego nauczyliśmy się w ciągu 100 lat szczepienia przeciwko krztuścowi?

 

autor: Redakcja

2020-01-23

Po wielu latach frustracji i niepowodzeń, w 1906 roku Jules Bordet i jego szwagier Octave Gengou w laboratorium Instytutu Pasteura w Brukseli wyhodowali bakterie wywołujące krztusiec w sztucznej pożywce hodowlanej zawierającej krew.