Spadek stopnia zaszczepienia populacji w ramach obowiązkowych programów szczepień w pierwszym roku COVID

 

autor: Redakcja Esculap.com

2022-03-28

Trwająca pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na mobilność ludności, źródła dochodu, dostęp do usług zdrowotnych, w tym dostęp do placówek ochrony zdrowia.

Profil przeciwciał we krwi pępowinowej matki i noworodka w odpowiedzi na zakażenie SARS-CoV2

 

autor: Redakcja Esculap.com

2022-03-17

Kobiety w ciąży są szczególnie podatne na patogeny układu oddechowego, częściej wymagają intensywnej opieki i umierają z powodu ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Skutki ekonomiczne przejścia ze stosowania szczepionki 5w1 i szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B na w pełni skojarzoną szczepionkę Hexacima w malezyjskim Narodowym Programie Szczepień

 

autor: Redakcja esculap.com

2022-02-25

Celem poniższego badania było oszacowanie wpływu stosowania (bezpośrednie koszty medyczne, bezpośrednie koszty niemedyczne i koszty pośrednie) szczepionki Hexacima w porównaniu ze szczepionkami 5w1 oraz Hep B w malezyjskim Narodowym Programie Szczepień oraz poznanie opinii pracowników ochrony zdrowia oraz rodziców/opiekunów.

Epizody hipotoniczno-hiporeaktywne po szczepieniu przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (składnik bezkomórkowy)

 

autor: Redakcja esculap.com

2022-01-24

Epizody hipotoniczno-hiporeaktywne (HHE) charakteryzują się nagłym początkiem obniżonego napięcia mięśniowego (wiotkość), hiporeaktywnością (zmniejszoną odpowiedzią na bodźce przede wszystkim werbalne) oraz zmianą koloru skóry (bladość lub sinica) i występują w krótkim okresie po szczepieniu.

Flurona atakuje – jak uchronić się przed jednoczesnym zakażeniem COVID-19 i wirusem grypy?

 

autor: OPZG

2022-01-21

Wraz z początkiem stycznia rozpoczyna się okres drastycznego wzrostu zakażeń wirusem grypy. Do tej pory na grypę i choroby grypopodobne w Polsce w sezonie 2021/2022 zachorowało ponad 1,5 mln osób, a liczba ta dynamicznie rośnie.

Program Szczepień Ochronnych w 2022 roku

 

autor: Redakcja Esculap.com

2022-01-20

Aktualny Program Szczepień Ochronnych w 2022 roku. Sprawdź.

Bordetella pertussis u dzieci w wieku szkolnym, młodzieży i dorosłych: systematyczny przegląd danych epidemiologicznych i dotyczących śmiertelności w Europie

 

autor: Redakcja Esculap.com

2021-12-17

Pałeczka krztuśca (Bordetella pertussis) jest wysoce zaraźliwym patogenem przenoszonym drogą kropelkową. Historycznie rzecz biorąc, krztusiec wywołany zakażeniem Bordetella pertussis był główną przyczyną zgonów małych dzieci, a masowe szczepienia w ciągu ostatnich 50 lat spowodowały duży spadek częstości występowania tej choroby na świecie.

Czas trwania ochrony przed zakażeniem pałeczką Bordetella pertussis po szczepieniu preparatami całokomórkowymi vs. bezkomórkowymi u dzieci i młodzieży w Polsce

 

autor: Redakcja Esculap.com

2021-11-22

Celem badania było porównanie czasu trwania ochrony po wykonaniu ostatniej dawki szczepionki przeciw krztuścowi w obecnym harmonogramie (dawka przypominająca w wieku 5-6 lat szczepieniem aP) i przestrzegania harmonogramu wśród dzieci szczepionych preparatami aP i wP.

Analiza minimalizacji kosztów oraz wpływu na budżet sześciowalentnej szczepionki Hexacima® w Kolumbijskim Rozszerzonym Programie Szczepień

 

autor: Redakcja Esculap.com

2021-10-22

Różnice w kosztach między droższą sześciowalentną szczepionką DTaP–IPV–HB–PRPwT a tańszymi szczepionkami DTwP–HB//Hib, DTwP, OPV i IPV są w dużej mierze niwelowane przez niższe koszty związane z działaniami niepożądanymi ze względu na lepszy profil bezpieczeństwa szczepionki sześciowalentnej i jej niższe koszty logistyczne i społeczne.

Rekomendacje ekspertów na corocznej Debacie Ekspertów Flu&Covid-19 Forum 2021

 

autor: Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy

2021-10-20

Zarówno grypa, jak i COVID-19 niosą za sobą ryzyko groźnych powikłań. Obie choroby oprócz dróg oddechowych atakują wiele innych narządów.