Kalendarz szczepień ochronnych na 2023 r.
autor: NIZP-PZH
2023-02-02
Szczegółowe informacje dotyczące Programu Szczepień Ochronnych w zakresie szczepień obowiązkowych i zalecanych można znaleźć na stronie.
Optymalizacja harmonogramu szczepień ciężarnych przeciwko krztuścowi – wnioski po wdrożeniu szczepień we wcześniejszym okresie ciąży w Anglii
autor: Redakcja Esculap.com
2022-12-19
Dowody z kilku państw wykazały wysoką skuteczność immunizacji matek w ochronie noworodków i niemowląt. W dotychczasowych doniesieniach stwierdzono skuteczny przezłożyskowy transfer przeciwciał matczynych po szczepieniu już po II trymestrze ciąży.
Nowe perspektywy profilaktyki zakażeń RSV
autor: Bożena Mirosz-Gniadek
2022-12-19
Na spotkaniu Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) we wrześniu 2022 r. EMA (European Medicines Agency) zarekomendowała 12 leków do zatwierdzenia na dopuszczenie do obrotu na terenie Unii Europejskiej.
Czy ostry COVID-19 ma wpływ na mikroflorę przewodu pokarmowego ?
autor: Bożena Mirosz - Gniadek
2022-12-19
W ostatnich latach zauważamy bardzo duże zainteresowanie naukowców florą bakteryjną przewodu pokarmowego człowieka, która jak wiadomo ma ogromny wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu, zwłaszcza na prawidłowy stan układu immunologicznego – co z kolei determinuje podatność na różne choroby (nie tylko zakaźne).
Dawka przypominająca szczepionki skojarzonej DTaP-IPV (Tetraxim®/Tetravac®) u dzieci w wieku wczesnoszkolnym – przegląd 20-letniego doświadczenia klinicznego
autor: Katarzyna Dżygało
2022-11-21
Celem opisywanej pracy był przegląd ponad 20-letnich doświadczeń klinicznych związanych ze stosowaniem szczepionki skojarzonej DTaP-IPV (nazwa handlowa: Tetraxim® lub Tetravac®) jako dawki przypominającej przed rozpoczęciem nauki szkolnej, jej wpływu na epidemiologię oraz skuteczność w warunkach rzeczywistych.
Wiedza, postrzeganie, postawy i praktyka położnych dotyczące szczepień ciężarnych przeciwko grypie i krztuścowi. Badanie jakościowe
autor: ESCULAP.COM
2022-10-24
Celem omawianej pracy było określenie wiedzy, postrzegania, postaw i praktyki położnych dotyczących szczepień ciężarnych przeciwko grypie i krztuścowi.
Ciężki krztusiec u dzieci: znaczenie wieku, przebytych szczepień i wcześniactwa
autor: Esculap.com
2022-09-27
Celem pracy była ocena częstości hospitalizacji dzieci z powodu krztuśca oraz określenie znaczenia wieku dziecka, wcześniactwa i przebytych szczepień na przebieg choroby w Toskanii. .
Wpływ szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi na hospitalizacje niemowląt w szpitalu o III poziomie referencyjności w Katalonii
autor: Esculap.com
2022-08-18
Celem opisywanego badania było porównanie częstości hospitalizacji niemowląt z powodu krztuśca w czasie, kiedy ciężarne nie były szczepione przeciwko krztuścowi, z częstością po wprowadzeniu szczepień tej grupy (lata 2014–2019).
Hamowanie toksyny krztuścowej – nowe strategie leczenia krztuśca
autor: Redakcja Esculap.com
2022-07-26
Rozpoznanie krztuśca rzadko jest ustalane na samym początku zakażenia i rzadko udaje się rozpocząć w ciągu pierwszych dwóch tygodni zakażenia, co powoduje, że męczący kaszel dokucza pacjentowi przez wiele tygodni, nawet mimo leczenia antybiotykiem. Autorzy omawianej publikacji sugerują, że zahamowanie działania Pertussis Toxin wydaje się być obiecującym celem leczenia pozwalającym na zredukowanie kaszlu nawet w późniejszych etapach choroby, i przedstawiają stan zaawansowania prac nad takimi inhibitorami.
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
autor: Redakcja Esculap.com
2022-06-24
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).