Czy można zaszczepić dziecko np. przeciwko gruźlicy czy krztuścowi w starszym wieku niż wskazany w programie szczepień?

szczepienia.pzh.gov.pl

2019-11-05 | słowa kluczowe: szczepienia, krztusiec, gruźlica

Strona główna > Artykuły > Czy można zaszczepić dziecko np. przeciwko gruźlicy czy krztuścowi w starszym wieku niż wskazany w programie szczepień?

Rodzice czasami zastanawiają się dlaczego szczepimy małe dzieci? Czy nie lepiej byłoby przesunąć szczepienia aż dziecko będzie starsze?

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, tłumaczy dlaczego szczepimy już bardzo małe dzieci. Zapraszamy do obejrzenia filmu:

Szczepionka wskazana w programie szczepień do stosowania w danym wieku dziecka musi być skuteczna i bezpieczna. Ważnym aspektem jest również występowanie realnego zagrożenia chorobą w danym wieku. Programy szczepień dzieci na całym świecie są tworzone w taki sposób aby dotyczyły jak najmłodszych dzieci, które są najbardziej narażone na skutki zachorowania na daną chorobę, dla których w badaniach klinicznych potwierdzono skuteczność i bezpieczeństwo danego szczepienia.

Przykładem jest szczepienie dzieci przeciw wzw B oraz przeciw gruźlicy. Szczepienia te są zgodnie z polskim Programem Szczepień Ochronnych realizowane po urodzeniu dziecka, jeszcze w czasie pobytu w szpitalu, ponieważ mamy dowody w postaci wyników dotychczasowych badań, że takie działanie jest bezpieczne i skuteczne dla noworodków oraz występuje realne zagrożenie, że dziecko może zakazić się wirusem zapalenia wątroby typu B w czasie porodu od własnej matki. Podobnie może zakazić się gruźlicą od bliskiej kaszlącej osoby.

Aby szczepienie miało sens szczepionka powinna być podawana przed pierwszym kontaktem dziecka z danym patogenem. Dlatego też celem szczepienia jest przygotowanie dziecka aby na taki kontakt z niebezpiecznym wirusem/bakterią miało przygotowany swój układ odpornościowy.

Ponieważ dzieci już w wieku niemowlęcym narażone  na takie choroby jak gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby typu B, krztusiec, inwazyjna choroba pneumokokowa, stąd też nie możemy czekać ze szczepieniem lub go odkładać gdyż byłoby to działanie spóźnione.

Przesunięcie szczepienia opóźnia wystąpienie optymalnej ochrony przed daną chorobą. (Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl)