Nadzór telemetryczny nad pacjentami z urządzeniami wszczepialnymi trafi do wykazu świadczeń

2022-11-30 [PAP]

Wprowadzenie do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) nadzoru telemetrycznego nad pacjentami z implantowanymi urządzeniami wszczepialnymi przewiduje projekt Ministerstwa Zdrowia.

Prof. Paradowska-Stankiewicz: w 2022 r. mamy wzrost zapadalności na niektóre choroby zakaźne

2022-11-30 [PAP]

Do połowy listopada 2022 r. nastąpił ewidentny wzrost zapadalności na niektóre choroby zakaźne w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. – twierdzi konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Wirusolog: objętość płuc płodów jest znacząco zmniejszona u ciężarnych z SARS-CoV-2

2022-11-25 [PAP]

Objętość płuc płodów jest znacząco zmniejszona u ciężarnych z SARS-CoV-2 w porównaniu z płucami płodów kobiet zdrowych – powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, nawiązując do najnowszych badań

Naukowcy informują o "przebudzeniu" wirusów sprzed 48,5 tys. lat

2022-11-25 [PAP]

Udało się przywrócić aktywność wirusów, tkwiących w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie nawet od 48 500 lat. Informują o tym naukowcy w serwisie „bioRxiv” we wstępnej, nierecenzowanej wersji artykułu.

Pochodząca z Polski badaczka współtwórczynią nowatorskiej szczepionki przeciwko salmonelli

2022-11-24 [PAP]

Nowatorską metodę szczepienia przeciwko salmonellozie przy użyciu małych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych opracowali i przetestowali w badaniach przedklinicznych naukowcy z Uniwersytetu Florydy. Kierowniczką grupy badawczej jest pochodząca z Polski prof. Mariola Edelmann.

Szef MZ o planowanych zmianach finansowania: optymalizacja i porządkowanie systemu, linia demarkacyjna między regulatorem a płatnikiem

2022-11-22 [PAP]

Optymalizacja wydatkowania środków publicznych na zdrowie i jasny podział zakresu obowiązków, swoista linia demarkacyjna między regulatorem a płatnikiem, czyli Ministerstwem Zdrowia a NFZ – to główne cele planowanych zmian dotyczących finansowania.

Koinfekcja wirusem grypy typu A i RSV – powstaje nowa hybryda wirusowa

2022-11-21 [lek. Bożena Mirosz-Gniadek]

W najnowszym numerze Nature Microbiology ukazał się artykuł na temat ciekawego odkrycia, którego dokonali wirusolodzy z University of Glasgow w Szkocji.

Co nowego na VACCINE FORUM 2022

2022-11-21 [lek. Bożena Mirosz-Gniadek]

21 października 2022 r. w Centrum Nauki Kopernik odbyła się II edycja VACCINE FORUM pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia.

12 października obchodziliśmy Europejski Dzień Grypy

2022-11-21 [lek. B. Mirosz-Gniadek]

Mottem tego wydarzania było: Making influenza vaccination a priority across Europe.

Krztusiec - (nie)zapomniana choroba?

2022-11-21 [lek. B. Mirosz-Gniadek]

Tematami numer jeden na nadchodzący sezon infekcyjny wydają się być grypa i SARS-CoV-2. Spodziewany jest znaczący wzrost zachorowań szczególnie na grypę, a obawę budzi równoczesne nałożenie się fali zachorowań na grypę i COVID-19.