Niedzielski: zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne z jej końcem

2022-05-16 [PAP]

Zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne ze zniesieniem epidemii, bo jej żaden minister świata nie jest w stanie znieść swoją decyzją. Epidemia jeszcze z nami jest, choć stopniowo zmierza w kierunku endemii – akcentuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Prof. Kuchar: Mutacje mają charakter losowy, czyli też nie da się przewidzieć, kiedy powstaną

2022-05-16 [PAP]

Mutacje mają charakter losowy, czyli też nie da się przewidzieć, kiedy powstaną. Im więcej osób choruje, im więcej osób jest zarażonych, tym większa szansa, że do groźnej mutacji dojdzie - powiedział PAP profesor Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dr Feleszko: Antybiotyki zmniejszają skuteczność szczepionek

2022-05-13 [PAP]

Skuteczność popularnych szczepionek, które podaje się dzieciom w pierwszym i drugim roku życia, była osłabiona u tych, które otrzymały kuracje antybiotykowe – powiedział PAP dr Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zdaniem świat naukowy wiąże wielkie nadzieje z bakteriofagami.

Eksperci: wstrząs anafilaktyczny może wystąpić u każdego; adrenalina ratuje życie

2022-05-13 [PAP]

Wstrząs anafilaktyczny może wystąpić u każdego - nawet u osoby, u której wcześniej nie pojawiła się żadna alergia – podkreślają eksperci. Lekiem, który ratuje wtedy życie jest adrenalina – przypominają.

USA: Biden zapowiedział udostępnienie amerykańskich technologii dotyczących szczepionek na Covid-19

2022-05-13 [PAP]

Stany Zjednoczone udostępnią innym krajom kluczowe technologie związane z walką z Covid-19 - zapowiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden podczas drugiego globalnego szczytu ws. pandemii, zorganizowanego przez USA. Uczestnicy spotkania zadeklarowali przeznaczenie dodatkowych 3 mld na walkę z obecną i przyszłymi pandemiami.

Sejm: Kluby za przyznaniem farmaceutom ochrony prawnej podczas pracy w aptece

2022-05-12 [PAP]

Kluby poparły w środowej debacie projekt nowelizacji ustawy przewidujący, że farmaceuta i technik farmaceutyczny podczas wykonywania czynności zawodowych w aptece lub punkcie aptecznym korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.

15 tys. dawek szczepionki przeciw tężcowi i błonicy przekaże Ukrainie Polska Misja Medyczna

2022-05-10 [PAP]

Polska Misja Medyczna przekaże ukraińskim szpitalom 15 tys. dawek szczepionki przeciw tężcowi i błonicy. Transport ma opuścić Polskę jeszcze w tym tygodniu.

Terapia komórkami macierzystymi chroni przed skutkami ubocznymi leków przeciwnowotworowych

2022-05-09 [PAP]

Mezenchymalne komórki macierzyste mogą hamować rozwój cukrzycy typu 1 wywołanej lekami przeciwnowotworowymi – informuje pismo „Diabetologia”

Badanie: Zakażenie COVID-19 może uodparniać na przeziębienia

2022-05-09 [PAP]

Choć zachorowanie na przeziębienie nie uodparnia na COVID-19, to infekcja COVID-19 może, przynajmniej tymczasowo, zwiększyć liczbę przeciwciał przeciwko zwykłym koronawirusom wywołującym przeziębienie, a także blisko spokrewnionym wirusom SARS-CoV-1 i MERS-CoV – informuje „Science Advances”.

Prof. Zajkowska: kleszczowe zapalenie mózgu to najczęstsza przyczyna wirusowych neuroinfekcji w Polsce

2022-05-06 [PAP]

Kleszczowe zapalenie mózgu czasami wywołuje jedynie objawy grypopodobne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to najczęstsza przyczyna wirusowych neuroinfekcji w Polsce – ostrzega prof. Joanna Zajkowska z Białegostoku.