Kiedyś 30 tabletek każdego dnia, dziś wystarczy jedna. Niesamowity postęp w leczeniu wirusa HIV

2022-06-24 [PAP]

Zaczynaliśmy leczenie antyrertowirusowe (ARV) od ponad 30 tabletek dziennie i cieszyliśmy się, że mamy co zaoferować chorym. Dzisiaj wystarczy jedna tabletka dziennie lub przyjęcie iniekcji domięśniowej raz na dwa miesiące - mówi prof. Alicja Wiercińska-Drapało.

EMA rozpoczęła przegląd etapowy (rolling review) szczepionki mRNA Comirnaty (Pfizer/BionTech)

2022-06-24 [szczepieniainfo.pl]

Szczepionka jest zaadaptowana w celu zapewnienia lepszej ochrony przeciw określonym wariantem lub wariantami wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.

UE: Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę Valneva przeciwko Covid-19

2022-06-24 [PAP]

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w czwartek szczepionkę Valneva przeciwko Covid-19. Jednocześnie, jak wskazują media, umowa francuskiej firmy z Komisją Europejską na dostawy szczepionek wisi na włosku.

UE: Wstępne porozumienie w sprawie nowych przepisów o transgranicznych zagrożeniach zdrowia

2022-06-24 [PAP]

Negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego porozumieli się w czwartek w sprawie projektu rozporządzenia o poważnych transgranicznych zagrożeniach zdrowia. Nowy akt prawny ma ulepszyć gotowość, nadzór, ocenę ryzyka, wczesne ostrzeganie i reagowanie na szczeblu UE i państw członkowskich.

Badanie: Kobiety znacznie częściej cierpią z powodu tzw. długiego COVID-u

2022-06-23 [PAP]

Nowe badanie przeglądowe ujawnia, że kobiety są o 22 proc. bardziej narażone na „długi COVID” niż mężczyźni i doświadczają całkiem innych objawów – informuje pismo „Current Medical Research and Opinion”.

Komisja PE za przedłużeniem unijnego cyfrowego certyfikatu COVID o kolejne 12 miesięcy

2022-06-19 [PAP]

Komisja wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego zatwierdziła porozumienie z państwami członkowskimi w sprawie przedłużenia ram prawnych unijnego cyfrowego certyfikatu COVID o kolejne 12 miesięcy.

Badanie: Nowa szczepionka przypominająca przeciwko COVID-19 lepiej chroni przed Omikronem

2022-06-14 [PAP]

Nowa szczepionka przypominająca amerykańskiej firmy Moderna lepiej chroni przed nowymi subwariantami wirusa SARS-CoV-2, takimi jak Omikron.

COVID-19: Szczepionki mRNA bezpieczne i skuteczne u dzieci od szóstego miesiąca życia

2022-06-14 [PAP]

U dzieci od szóstego miesiąca życia bezpieczne i skuteczne są szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 opracowane przez firmę Moderna oraz koncern Pfizer. Informację o tym przekazała amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).

Badanie: Szczepionki wziewne do płuc są dużo lepsze od podawanych tylko do nosa

2022-06-13 [PAP]

Szczepienia w formie aerozolu, który wdycha się aż do dolnych części układu oddechowego dają dużo lepszą ochronę niż te w postaci spreju do nosa - pokazały testy na zwierzętach preparatu przeciw gruźlicy. Rozpoczęły się już badania kliniczne podobnie aplikowanej szczepionki przeciw COVID-19.

Badanie: Wstępne wyniki badania klinicznego nowej szczepionki przeciw COVID-19 zawierającej wariant Omikron

2022-06-10 [szczepieniainfo]

8 czerwca 2022 r. Moderna przekazała pierwsze dane na temat badania klinicznego nad biwalentnym kandydatem (mRNA-1273.214) na dawkę przypominającą szczepionki mRNA przeciw COVID-19.