Włochy: Wirusolog prof. Pregliasco: obecny subwariant koronawirusa spokojniejszy, ale bardzo zaraźliwy

2022-07-01 [PAP]

Szerzący się obecnie we Włoszech subwariant Omikronu BA.5 jest trochę „spokojniejszy” i mniej groźny niż poprzednie, ale bardzo zaraźliwy i dlatego należy spodziewać się pogorszenia sytuacji pandemicznej oraz dalszego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem - powiedział profesor Fabrizio Pregliasco, wykładowca uniwersytetu w Mediolanie i jeden z najbardziej znanych włoskich wirusologów.

Szczepienia profilaktyczne przeciwko zakażeniom wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) w Polsce

2022-06-30 [szczepieniainfo.pl]

Publikacja rekomendacji Towarzystw w zakresie szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusami brodawczaka ludzkiego

Testy uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19 w drugiej połowie roku

2022-06-30 [PAP]

W drugiej połowie roku rozpoczną się badania kliniczne nowej generacji uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19, chroniącej przed różnego typu koronawirusami – informują koncern farmaceutyczny Pfizer i jego partner niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech.

Badania: skuteczność szczepienia przeciwko COVID-19 poprawia przerwa w zażywaniu leku na cukrzycę

2022-06-30 [PAP]

Krótka przerwa w zażywaniu leku na cukrzycę o nazwie metotreksat poprawia skuteczność szczepienia dodatkową dawką przeciwko COVID-19. Wskazują na to badania brytyjskich specjalistów. Nie można jednak zaprzestać zażywania leku bez konsultacji z lekarzem.

Badanie: Szczepionki przeciw grypie powiązano z mniejszym ryzykiem choroby Alzheimera

2022-06-30 [PAP]

Osoby szczepiące się przeciw grypie były nawet o 40 proc. mniej zagrożone rozwojem choroby Alzheimera, niż nieszczepione - wynika z opublikowanej właśnie analizy. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego tak się dzieje.

ONZ/WHO: małpia ospa może stanowić zagrożenie dla osób z grup wysokiego ryzyka

2022-06-30 [PAP]

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w środę, że "utrzymująca się transmisja" małpiej ospy na całym świecie może spowodować, że wirus zacznie przenosić się do grup wysokiego ryzyka, takich jak kobiety w ciąży, osoby z obniżoną odpornością i dzieci.

MZ: pandemia wpłynęła na możliwość wydatkowania pieniędzy z Funduszu Medycznego

2022-06-28 [PAP]

Fundusz Medyczny zaczął działać w 2020 r., kiedy rozpoczęła się pandemia COVID-19. To w zasadniczy sposób rzutowało na możliwości wydatkowania pieniędzy z subfunduszy - mówił podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniak.

Niedzielski: we wrzesień wejdziemy ze szczepionką, która będzie dostosowana już do wariantu omikron

2022-06-28 [PAP]

Obaj producenci deklarują, że we wrzesień wejdziemy już z tą szczepionką, która będzie dostosowana już do wariantu omikron – przekazał szef MZ, pytany o szczepienia przeciw COVID-19 czwartą dawką.

IQVIA o zmianach na liście refundacyjnej oraz w programach lekowych dla obwieszczenia obowiązującego od 1 lipca 2022 roku

2022-06-27 [IQVIA]

Przedstawiamy podsumowanie zmian na liście refundacyjnej oraz w programach lekowych dla obwieszczenia obowiązującego od 1 lipca 2022 roku.

UNICEF udostępnił przewodnik zarządzania dezinformacją o szczepieniach

2022-06-24 [szczepieniainfo.pl]

Wirus SARS-Cov-2 wywołał dwie równoległe pandemie: biologiczną, która rozprzestrzeniła się na świecie oraz infodemię czyli społeczną pandemię dezinformacji