Lekarze bez Granic: w zwalczaniu HIV/AIDS, malarii i gruźlicy grozi nam regres

2022-09-21 [PAP]

Ze względu na brak funduszy tracimy wcześniejsze postępy w walce z chorobami zakaźnymi. 18 mld dolarów, jakie chce zebrać Global Found, to absolutne minimum, by nie dopuścić do regresu - podkreśla organizacja Lekarze Bez Granic.

Wirusolog: nie ma znaczenia, którą wersją nowej szczepionki przeciw COVID-19 się zaszczepimy

2022-09-20 [PAP]

Nie ma większego znaczenia, którą wersją zaktualizowanej szczepionki przeciw COVID-19 się zaszczepimy. Najważniejsze, aby w ogóle przyjąć dawkę przypominającą – podkreśliła w rozmowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

EMA zaleca standardowe pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionek Comirnaty i Spikevax COVID-19

2022-09-18 [PAP]

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła przekształcenie warunkowych pozwoleń na dopuszczenie do obrotu szczepionek Covid-19 Comirnaty (szczepionka BioNTech/Pfizer) i Spikevax (szczepionka Moderna) w standardowe pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. W efekcie nie trzeba będzie ich już odnawiać co roku.

WHO odradza stosowanie przeciwciał u osób z COVID-19

2022-09-18 [PAP]

Opartych na przeciwciałach leków - sotrovimabu i casirivimabu/imdevimabu - nie powinno się stosować u osób z COVID-19 - ogłosili eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najprawdopodobniej nie zadziałają one na obecne warianty koronawirusa.

Szef WHO: widzimy perspektywę końca pandemii COVID-19

2022-09-16 [PAP]

Świat jeszcze nigdy nie był tak blisko zakończenia pandemii COVID-19 - ogłosił dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Prof. Jaroszewicz: wybór szczepionki na COVID to taki toto-lotek

2022-09-16 [PAP]

Wybór szczepionki to indywidualna decyzja, trochę taki toto-lotek. Jednak w przypadku tej szczepionki celowanej jest nadzieja, że odporność po niej będzie trwała dłużej, minimum sześć miesięcy do 12, zamiast trzech do sześciu. Ale w przypadku osób z wysokim ryzykiem powikłań - szczepienia bym nie odwlekał – powiedział prof. Jerzy Jaroszewicz.

UE: EMA zaleciła dopuszczenie do obrotu szczepionki Pfizer/BioNTech dostosowanej do nowych wariantów Covid-19

2022-09-13 [PAP]

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła dopuszczenie do obrotu nowej, dostosowanej do wariantów koronawirusa BA.4 i BA.5 Omicron szczepionki firmy Pfizer/BioNTech.

Wirusolog: w szczepieniach znacznie ważniejsze jest bezpieczeństwo niż szybkość

2022-09-13 [PAP]

W szczepieniach znacznie ważniejsze jest bezpieczeństwo niż szybkość. Nie da się ominąć pewnych etapów powstawania i zatwierdzania szczepionek. Uważam, że w obliczu pandemii Covid-19 i tak cały proces produkcji szczepionek przebiega bardzo sprawnie - powiedział prof. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

NFZ zmienia przepisy ws. recept refundowanych. Zmiany wchodzą 13 września

2022-09-12 [Rynek Zdrowie]

13 września w życie wejdzie nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania umów na wydawanie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na receptę.

Badanie: szczepionki przeciw małpiej ospie powinny dawać dobrą ochronę

2022-09-12 [PAP]

Dostępna obecnie szczepionka oparta na wirusie krowianki, skierowana przeciwko małpiej ospie powinna powodować silną odpowiedź immunologiczną - twierdzą naukowcy. WHO zaleca szczepienia osobom o wysokim ryzyku zakażenia.