Ministerstwo Zdrowia zrefunduje kontrowersyjną szczepionkę

2019-12-05 [PAP]

Strona główna > Aktualności > Ministerstwo Zdrowia zrefunduje kontrowersyjną szczepionkę

W Narodowej Strategii Onkologicznej zapisano, że od stycznia 2021 r. refundowane będzie szczepienie dziewczynek przeciw HPV – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zapisy dotyczące szczepień przeciwko HPV znalazły się w Narodowej Strategii Onkologicznej. Minister zdrowia skomentował to 5 grudnia w wywiadzie dla RMF FM. „W strategii jest zapisane to, o co postulowały środowiska od dawna, a część krajów już to wprowadziło – szczepienia na HPV dla dziewczynek. HPV to wirus, który wywołuje raka szyjki macicy i raka głowy” – powiedział Szumowski. Jak zaznaczył, szczepienie może zredukować ryzyko zachorowania do zera i powiedział, że w Narodową Strategię Onkologiczną wpisano jego refundację dla dziewczynek powyżej dziewiątego roku życia od stycznia 2021 r. „To jest działanie niezwykle drogie, trudne do wprowadzenia teraz, bo dostarczenie nagle takiej ilości szczepionek jest niemożliwe” – zaznaczył szef resortu. 

Obecnie szczepienie przeciw HPV jest refundowane w niektórych miastach w Polsce na podstawie uchwał podejmowanych przez samorządy lokalne. Jak podał w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”, duży nacisk w Narodowej Strategii Onkologicznej położono na profilaktykę, czego dowodem jest właśnie pomysł wpisania go na listę refundacyjną. „I to zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. W przyszłości ma to chronić m.in. przed rakiem szyjki macicy lub gardła” – podkreślono. (PAP)