Polskie dane o nowych zakażeniach HIV wyglądają fatalnie

2019-12-03 [Dziennik Gazeta Prawna]

Strona główna > Aktualności > Polskie dane o nowych zakażeniach HIV wyglądają fatalnie

W ostatnich latach liczba nowych zakażeń HIV w Polsce była najwyższa od 1985 r., kiedy wykryto pierwszy taki przypadek – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

W obszernej publikacji z 29 listopada gazeta wskazała, że polskie dane o nowych zakażeniach HIV wyglądają fatalnie. W ostatnich pięciu latach ich liczba jest najwyższa od 1985 r., kiedy to stwierdzono pierwsze infekcje u sześciu chorych na hemofilię, czterech homoseksualnych mężczyzn i kobiety, która była prostytutką. W 2018 r. średnio trzech Polaków dziennie dowiadywało się o zainfekowaniu wirusem. Zdecydowana większość osób żyjących z HIV w Polsce to mężczyźni (88 proc.), podczas gdy w skali całego świata 51 proc. zakażonych stanowią kobiety – podaje dziennik.

Ryzykowne zachowania 

Gazeta wskazuje także, że testy w specjalnych punktach konsultacyjno-diagnostycznych wykonuje około 30 tys. Polaków rocznie. Sami klasyfikują swoje zachowania seksualne lub sytuacje, w których się znaleźli, jako potencjalnie niebezpieczne. Obecność HIV faktycznie stwierdza się tylko u ok. 1 proc. badanych, choć nie da się wykluczyć, że problem będzie narastał. Dziennik zaznacza też, że trudno oszacować, ilu Polaków wciąż nie ma świadomości zakażenia HIV. Ze statystyk wynika, że tylko 10 proc. populacji Polski kiedykolwiek wykonało test na obecność wirusa, co oznacza, że znajduje się ona pod tym względem w ogonie Europy. 

500 kochanków miesięcznie 

Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych Grażyna Cholewińska-Szymańska zauważyła w rozmowie z dziennikiem, że w latach 90. XX wieku 80 proc. zakażonych w Polsce stanowili narkomani, głównie korzystający z iniekcji dożylnych. Dziś w grupie zakażonych jest ich tylko 8 proc. Dominują mężczyźni homo- i biseksualni, coraz częściej uzależnieni od tzw. chemseksu – wyjaśniła ekspertka. Dziennik wskazał też, że największe ryzyko infekcji wirusem dotyczy grupy mężczyzn deklarujących się jako MSM (mężczyźni mający seks z mężczyznami). Dane z anonimowych ankiet wskazują, że aktywny MSM w wieku 20-40 lat w ciągu miesiąca może mieć nawet 50 różnych partnerów, ale zdarza się, że takie osoby przyznają się do 500 kochanków miesięcznie – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. („Dziennik Gazeta Prawna”)