Szesnaście lat więzienia dla urzędnika po skandalu szczepionkowym

2019-12-03 [PAP]

Strona główna > Aktualności > Szesnaście lat więzienia dla urzędnika po skandalu szczepionkowym

Były wicedyrektor chińskiego państwowego urzędu kontroli żywności i leków Wu Zhen został skazany na szesnaście więzienia za korupcję i nadużycia.

Sąd w mieście Chengdu na zachodzie Chin uznał Zhena za winnego przyjmowania łapówek i nadużywania władzy oraz wymierzył mu łączny wyrok szesnastu lat więzienia i grzywny w wysokości miliona juanów (556 tys. zł) – poinformował dziennik „Renmin Ribao”, oficjalny organ prasowy Komunistycznej Partii Chin. W latach 1996-2018 skazany wykorzystywał zajmowane stanowiska, najpierw w urzędach prowincji Jiangxi, a później na szczeblu państwowym, by pomagać innym osobom i instytucjom w takich sprawach, jak zatwierdzanie leków czy załatwianie pracy członkom rodzin – uznał sąd. W zamian Zhen miał bezpośrednio i przez inne osoby przyjąć aktywa warte łącznie ponad 21,7 mln juanów (12 mln zł).

Zhen jest jednym z wysokiej rangi urzędników biura kontroli żywności i leków, przeciwko którym wszczęto dochodzenia po skandalu z wadliwymi szczepionkami przeciw wściekliźnie w lipcu 2018 r. Ujawniono wówczas, że firma Changchun Changsheng – jeden z największych wytwórców takich produktów w Chińskiej Republice Ludowej – dopuszczała się poważnych nieprawidłowości dotyczących procesu produkcyjnego i kontroli jakości. Nie pojawiły się doniesienia o osobach poszkodowanych, ale afera dodatkowo nadwyrężyła zaufanie do chińskiego przemysłu farmaceutycznego. Wadliwe szczepionki wycofano z rynków chińskiego i zagranicznych, a władze ukarały kilkudziesięciu urzędników. Posadę stracił między innymi wicegubernator prowincji Jilin w północno-wschodnich Chinach, gdzie firma ma swoją siedzibę. W związku ze skandalem firmie Changchun Changsheng odebrano licencję na produkcję szczepionek. W ubiegłym tygodniu poinformowała, że sąd stwierdził jej bankructwo. (PAP)