Od obowiązkowych szczepień uchyliło się w tym roku już prawie 43,2 tys. osób

2019-11-27 [PAP]

Strona główna > Aktualności > Od obowiązkowych szczepień uchyliło się w tym roku już prawie 43,2 tys. osób

Od obowiązkowych szczepień w I półroczu 2019 r. uchyliły się 43163 osoby. To sześć na tysiąc osób w wieku 0-19 lat – poinformował główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Jak powiedział Pinkas na poświęconym szczepieniom I Kongresie Pielęgniarek i Położnych POZ, w obliczu statystyk wyszczepialność Polaków „trzeba zwiększyć za wszelką cenę, ale w sposób skrajnie odpowiedzialny". Przytoczył też badania CBOS z 2019 r. wykazujące 7-procentowy wzrost zaufania do szczepień. 

Odwołał się do roli personelu medycznego w szerzeniu wiedzy i przekonywaniu pacjentów do szczepień. Zaznaczył, że jest ona szczególnie istotna we współczesnym świecie, gdy dostęp do informacji, często niesprawdzonej i wprowadzającej w błąd odbiorców, jest powszechny. „Problem polega na tym, że wszyscy mają dostęp do informacji, która nie zawsze jest wiedzą" – ostrzegł, zaznaczając, że często pozycjonowanie treści odbywa się w skomercjalizowany sposób. Odwołał się też do influencerów, którzy często szermują informacją, która wcale nie jest wiedzą. „Kiedyś rzetelną wiedzę zapewniali lekarze, pielęgniarki, położne" – powiedział. Jego zdaniem to właśnie środowisko medyczne jest źródłem rzetelnej informacji. (PAP)